Bomba tiká do 29. září

4. 9. 2017 :: Autor: Martin Kopáček

Růst ceny zlata nad 1300 dolarů za unci a růst ceny stříbra nad 17.50 dolaru za unci má svoje důvody. V minulých článcích jsme uvedli například aktuální „korejskou krizi“. Je zde ovšem další, velmi nebezepečný důvod: USA se opět dostaly k hranici dluhového stropu.

 

Americký strop

Do 29. září musí USA opět zvýšit svůj tzv. dluhový strop. V opačném případě dojde k zastavení výplat mezd vojákům, hasičům, záchranářům. Nebude z čeho platit důchody, zdravotní ošetření, mzdy učitelům, úředníkům, státním zaměstnancům. Omezí se činnost bezpečnostních složek.

 

USA dluhovému stropu již opakovaně čelily. Když se nepodařilo včas sjednat dohodu mezi republikány a demokraty, došlo k dost velkým problémům. Aktuální oslabování dolaru, které vidíme nyní, je tlačeno také obavami z tvrdého nárazu do dluhového stropu.

 

Zlato a stříbro roste

 

Tento týden vzrostla cena zlata o dalších 2,6%, graf ceny stříbra narostl během týdne o 3,81%.

Oba drahé kovy meziměsíčně vzrostly o 4%. Poptávka po drahých kovech se odrazila také v dostupnosti mincí a slitků – během týdne byly dvakrát nedostupné stříbrné slitky CRM a stříbrné mince Maple Leaf.

 

Americká mincovna ohlásila za minulý měsíc prodej 1.025.000 kusů stříbrných mincí Silver Eagle.

 

Korekce se zatím nekoná

 

Kolegyně Lindišová ve své analýze pozic velkých hráčů upozornila na vyhrocenou situaci na zlatě. Cena zlata a cena stříbra ovšem byly nadále tlačeny vzhůru. Důvodem jsou právě fundamentální zprávy: pokračující konflikt se Severní Koreou, horší data z US průmyslu, slabý dolar a také blížící se dluhový strop.

 

Korekce se zatím nekoná. Cena zlata a i cena stříbra uzavřely týden na střednědobých maximech.

 

Velcí hráči stahují stříbro

 

Zajímavý obraz ukazuje také chování velkých hráčů v tzv. „stříbrných fondech“. Velcí hráči mohou, narozdíl od malých investorů, vybírat ze stříbrných ETF fondů přímo stříbro.

 

Za posledních 14 dnů došlo k velkým výběrům, které celkově reprezentují ohromujících 17.700.000 uncí stříbra. Tolik fyzického stříbra bylo během dvou týdnů vyzvednuto z největšího „stříbrného“ burzovně obchodovaného fondu, SLV.

 

Velcí investoři tedy stahují stříbro z trhu, což bývá vnímáno jako varovný signál.

 

 

E-BOOK ZDARMA

 

 

Mohlo by Vás zajímat:
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).