Výprodej dolaru zastavil růst ceny zlata a stříbra

28. 8. 2017 :: Autor: Aleš Novotný

Čeští investoři to vítají: Výprodeje na US dolaru bohatě vyvážily růst ceny zlata a stříbra. Zlato a stříbro sice roste, ale ceny v české koruně zůstávají nadále výborné – pod 500 korun lze nakoupit stříbrné mince Maple Leaf a také Vídeňského filharmonika. Stříbrný Orel a Klokan jsou těsně u hranice 500 korun za jednu minci. Proč klesající dolar přebíjí růst cen drahých kovů?

 

Dva projevy, které zahýbaly trhem

 

V pátek jsme byli svědky důležitých událostí, které zahýbaly „kartami“ finančních trhů. Velmi důležité bylo vyjádření člena americké centrální banky (FED) Kaplana o tom, že akciovým trhům by slušela korekce – cena zlata zareagovala prudkou oscilací, aby v pátek zavřela těsně pod 1300 dolary za unci.

 

Cena stříbra se dostala skokově nad 17 dolarů. Důvodem je obava, že by opravdu mohlo dojít k výprodeji na akciovém trhu. Dodejme ale, že akciové trhy na Kaplanovo vyjádření poklesem nereagovaly – minulý týden byl spíše růstový.

 

Velmi očekávaný byl projev šéfky FEDu Janet Yellenové. Investoři se ale nedočkali zásadní informace – zda a kdy hodlá FED zvyšovat úrokové sazby. Následoval výprodej dolaru, z čehož těžily  ostatní měny, včetně české koruny. Růst cen zlata a stříbra byl tak eliminován slabostí dolaru.

 

Praktický dopad

 

Čeští investoři mohou mít radost: Ačkoliv rostla jak cena zlata, tak i cena stříbra, korunové hodnoty se vzhůru nepohnuly. V kategorii stříbrných mincí se tak „pod 500“ dostaly Maple Leaf a Wiener Philharmoniker. Nejlikvidnější stříbrná mince světa, americký Silver Eagle, je nad hranicí 500 korun jen velmi těsně, stejně jako australský stříbrný „Klokan“.

 

Ačkoliv za uplynulých 30 dnů vzrostla cena stříbra o 2,5 %, v českých korunách lze dnes díky slabému dolaru stále nakupovat za velmi dobré ceny.

 

Doufáme, že příznivé ceny vydrží. Blíží se totiž náš pravidelný nákup na vaše Stříbrné účty, který bude tradičně v první pracovní den nového měsíce, kdy bude otevřena US burza.

 

E-BOOK ZDARMA

 

 

Mohlo by Vás zajímat:

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).