Stříbro skoupila Indie, Čína a asijské země

24. 8. 2017 :: Autor: Jan Hájek

Cenový růst zlata a stříbra v posledních dnech je důsledkem několika faktorů. Pozice burzovních hráčů, kteří spekulovali na pokles ceny, se snížily na minimum. To bývá předzvěstí růstu ceny drahých kovů.

Také roztržka mezi Severní Koreou a USA eskaluje až k úvahám o jaderné válce.

 

Strach vyvolal nákupy

 

V posledních 4 týdnech vidíme velké nákupy asijských zemí. Velký odliv stříbra vidíme především do Indie. Indové nakupují stříbro ve velkých objemech, což nelze vysvětlit obvyklými sezonními nákupy v době indických svátků.

 

Velké objemy investičního stříbra se přesunuly do Číny. Jenže z Číny opět putuje velká část stříbra – přepracovaná do místních formy slitků – opět do Indie. Čína se tak částečně stala tranzitní zemí pro nákupy drahých kovů. Vidíme velké růsty objemů pohybu zlata a stříbra z asijských burzovních velkoskladů v Šanghaji a v Hong Kongu.

 

Blíží se válka?

 

Důvodem zvýšeného objemu nákupů je Severní Korea. Spor Severní Koreje s USA eskaluje do situace, kdy se vážně začíná uvažovat o možnosti jaderného útoku. Spekuluje se o časovém horizontu, o způsobu útoku a odvety, o předpokládaných počtech obětí. A o následcích jaderného konfliktu pro bezprostřední sousedy Severní Koreje.

 

Cena zlata se odrazila od hranice 1300 dolarů, a poklesla k 1280 dolarům. Lze předpokládat, že obavy asijských zemí nesdílejí ekonomiky vzdálenější od místa konfliktu. Pokud by ovšem k bojovým akcím opravdu došlo – a pokud by byly opravdu použity jaderné zbraně – došlo by s vysokou pravděpodobností k novému růstu ceny drahých kovů. Zlato by se podle předpokladů analytiků mohlo v případě války dostat nad 1.500 dolarů za unci. V případě zapojení Číny a Ruska by cena zlata mohla překonat i 2.000 dolarů.

 

Investiční stříbro nad 16 dolary

 

Cena stříbra zatím neklesla pod 16 dolarů, drží se těsně pod hranicí 17ti dolarů za unci. Burzovní hráči zatím udržují cenu pod 17ti dolary navzdory zvýšené poptávce po stříbře ze strany Indie a Číny. Jaký lze předpokládat růst v případě jaderného konfliktu?

 

V případě války mezi USA a Severní Koreou, kde by byly použity i jaderné hlavice, předpokládají analytici růst ceny stříbra nad 25 dolarů za unci, v případě zapojení dalších států by cena stříbra mohla podle prognóz vyrůst až nad 55 dolarů za unci.

 

Držme si palce

 

Jako investoři sledujeme situaci se znepokojením. Ceny drahých kovů by v případě konfliktu vyrostly velmi razantně, rafinérie a mincovny by patrně zavedly přídělový systém. Přídělový systém byl již v nedávné minulosti zaveden několikrát, když poptávka po fyzickém kovu překoná produkční možnosti rafinérií a mincoven.

 

Aktulálně jsou stříbné mince dostupné, vzhledem k dobrému kurzu koruny a dolaru na příjemných cenách kolem 500 korun za minci. Cena zlata, která se zatím odráží od 1300, dostala zlaté mince a zlaté slitky rovněž do solidních cenových rámců.

 

Držme si palce, aby se zajímavé nákupní hladiny udržely. Války a konflikty sice vedou k růstu ceny, nám ovšem zdražují nákupy do portfolií.

 

E-BOOK ZDARMA

 

 

Mohlo by Vás zajímat:

 




Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).