US mincovna hlásí prodej 1,3 milionu uncí stříbra

17. 7. 2017 :: Autor: Martin Kopáček

Cenové dno, na které po dlouhé době graf ceny stříbra dosáhl, aktivovalo objednávky investorů. O tom, že mincovny a rafinéři jsou pod tlakem kupců, jsme psali i v minulých článcích. Jaké jsou tedy prodeje u světové jedničky, US mincovny? A proč je větší zájem o stříbro, než o zlato?

 

Cena drahých kovů poklesla, stejně jako hodnota dolaru. Tato příznivá kombinace navodila příznivou situaci:  Stříbrné mince lze pořídit i pod 500 korun za kus! Investoři toho využili v hojné míře, denně vypravujeme zásilky se stříbrnými mincemi a slitky. Mincovny a rafinérie jsou ovšem pod tlakem a plynulost dodávek kolísá.

 

Světová jednička v produkci stříbrných mincí, americká mincovna, čelí velkému nárůstu poptávky. Meziměsíčně prodala US mint 1.290.000 stříbrných mincí Silver Eagle. Připomeňme, že stříbrná mince Silver Eagle je nejlikvidnější stříbrnou investiční mincí světa – proto jsou údaje o jejím prodeji „barometrem“ zájmu investorů o investiční stříbro.

Údaje od „dvojky“, od kanadské mincovny, sice nemáme, ale můžeme předpokládat stejný či dokonce vyšší zájem. Stříbrné mince Maple Leaf tradičně obsazují první příčky žebříčku objemů prodejů.

 

Zlatých mincí Gold Eagle a Gold Buffalo prodala za stejné období US mint 13.000 uncí. Nepoměr mezi objemem prodeje zlatých a stříbrných mincí není způsoben pouze vyšší cenou zlata oproti stříbru. Důležitým faktorem je také cenový vývoj obou drahých kovů. Ten hovoří jasně: Stříbro je výrazně víc podhodnoceno, než zlato. A proto je stříbro investory skupováno ve větším objemu. Podívejme se na čísla:

 

Za stejné období, za které uvádí US mincovna svoje prodeje, poklesla cena zlata o 1%, zatímco stříbro zlevnilo o 4%. Meziročně je rozdíl ještě víc patrný: zlato je meziročně dražší o téměř 7%, zatímco stříbro se nyní podívalo téměř přesně na cenu, kde bylo před rokem. Jinak řečeno: Zatímco zlato kupujeme nyní o 7% dražší, stříbro máme za cenu loňského roku

 

Cena stříbra na úrovni loňského roku je motivací pro větší investice. Navíc je stříbro po velkém poklesu ceny, kdy vidíme i nižší ochotu burzovních obchodníků dále stříbro zlevňovat. Může se tedy stát, že doba levného stříbra může opět skončit.

 

 

E-BOOK ZDARMA

 

Mohlo by Vás zajímat:
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).