Drahé kovy rostou. Důvodů je hodně

10. 8. 2017 :: Autor: Jiří Jánský

Cena zlata a stříbra zareagovala růstem na rostoucí obavy. Blíží se válka USA se Severní Koreou? Bude Rusko dál snášet sankce EU? Hodlá EU téměř zakázat používání hotovosti? Obavy se projevují na růstu cen: zlato poskočilo nad 1260 dolarů, cena stříbra se přiblížila k 17 dolarům.

 

Končí levné nákupy drahých kovů?

Zprávou dne je bezesporu eskalace konfliktu mezi USA a Severní Koreou. Poté, co Severní Korea provedla test jaderné zbraně, pohrozil americký prezident Donald Trump velmi tvrdou odvetou. Podle analytiků se nedá vyloučit válečný konflikt. Nyní, když Severní Korea disponuje funkčními jadernými hlavicemi, se hrozba následků zvyšuje.

Rakety Severní Koreje mohou totiž zasáhnout hlavní město tradičního rivala, kterým je Jižní Korea. A za tu se staví USA. Severní i Jižní Korea patří do sféry asijského vlivu Číny, která sleduje s nelibostí arbitrážní roli USA.

 

Také Rusko se ohradilo proti prodloužení sankcí, kterými je EU trestá za podporu oddělení Krymu od Ukrajiny. Ruský prezident Putin vyjádřil neochotu dále snášet ekonomické sankce, aniž by přistoupil k protiopatřením.

 

To vše se podepsalo na růstu ceny stříbra, které investoři skupují jako pojistku proti turbulentní budoucnosti.

 

Výběry stříbra z fondů

Jsme svědky odlivu fyzického stříbra také z tzv. „stříbrných fondů“. Největší burzovně obchodovaný „stříbrný“ fond SLV čelí od 18.června sérii velkých výběrů. V devíti velkých výběrech z tohoto fondu odešly stříbrné cihly v hodnotě milionů uncí. Poslední velký výběr dokonce překonal jednorázově 1.000.000 uncí stříbra.

 

Investiční stříbro ve fyzické podobě stahují investoři vždy, když se objevují rizika. Tím si můžeme vysvětlit nebývale velké výběry investičního stříbra ze „stříbrných fondů“, kde mají právo fyzického výběru pouze velcí investoři.

 

Blíží se zákaz používání hotovosti?

Evropská komise oznámila, že během roku 2018 zpracuje do návrhu vládám výsledky studie k dopadům dalšího omezení plateb v hotovosti. Formálně je tento krok zdůvodňován bojem proti praní špinavých peněz, fakticky ale jde o snahu postupně odbourat používání hotovosti.

 

Kritici správně upozorňují, že se tak občan dostává do situace, kdy o jeho úsporách a jejich osudu bude rozhodovat pouze politická reprezentace.  Mimořádné daně z vkladů, zmražení prostředků, negativní úrok – to vše může být na bezhotovostní peníze velmi snadno uvaleno.

 

Úspory v bankách se již dnes automaticky znehodnocují – v důsledku nízkých úroků a vyšší inflace.

 

Drahé kovy jako pojistka budoucnosti

Rostoucí obliba drahých kovů ukazuje, že investoři jsou si velmi dobře těchto rizik vědomi. Velcí investoři proto stahují svoje fyzické stříbro ze „stříbrných fondů“ a dokupují drahé kovy vždy při korekcích.

Při posledním poklesu ceny stříbra jsme viděli, jak rychle začalo investiční stříbro mizet. Nyní vidíme, že i přes růst ceny zlata a stříbra poptávka roste – je tlačena právě rizikovými fundamenty, z nichž některé jsme popsali v tomto článku.

 

E-BOOK ZDARMA

 

 

Mohlo by Vás zajímat:
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).