Zlato nad 1300 dolary, stříbro nad 17 dolary!

16. 10. 2017 :: Autor: Martin Kopáček

Americký prezident Donald Trump slušně povzbudil růst cen drahých kovů. Tvrdý postoj vůči Íránu vede k obavám z vyšší americké vojenské angažovanosti v nestabilní oblasti Blízkého Východu. Cena zlata vystřelila v pátek nad 1300 dolarů. Cena stříbra je vysoko nad 17 dolary.

 

Jaderná karta je opět na stole

 

Obavy jsou tradičním „motorem“ růstu cen drahých kovů. Americký prezident odmítl dohody ohledně jaderného programu Íránu, které domluvil jeho předchůdce Barack Obama. Podle Donalda Trumpa jsou dohody velmi špatně postavené a prakticky dávají Íránu možnost pokračovat v budování jaderného arzenálu.

 

Americká zahraniční politika tak podruhé vynesla na stůl jadernou kartu. Konflikt se Severní Koreou ohledně jejího jaderného programu má nyní pokračování v Íránu, s vyhlídkou na možnost konfliktu. Trump sice zatím požaduje jednání a případné sankce, ovšem vzhledem k faktické soběstačnosti USA v produkci ropy (a vzhledem k Trumpově razantnímu přístupu k politickým otázkám) není vyloučena ani vojenská intervence.

 

Pojistka opět zafungovala

 

Drahé kovy na rostoucí napětí reagovaly pochopitelně růstem. Cena zlata vzrostla až nad psychologickou hranici 1300 dolarů za troyskou unci. Graf stříbra se zastavil těsně pod hranicí 17.50 dolaru, čímž je nyní investiční stříbro vysoko nad tradičním supportem 16 dolarů za unci.

Drahé kovy tak opět potvrdily roli pojistky proti nestabilitě. To je ostatně prověřená vlastnost zlata a stříbra, již déle než 5.000 roků lidské historie.

 

Česká národní banka udržela hodnoty stříbra

 

K mezinárodní situaci, která vyhnaly ceny drahých kovů vzhůru, přibyla jedna pozitivní zprávy z tuzemska. Česká národní banka nepřímo ústy jednoho ze svých členů naznačila, že může dojít k růstu úrokových sazeb. A česká koruna by tak mohla posilovat.

 

Díky tomu došlo k udržení hodnoty stříbrných mincí kolem hodnoty 500 korun za jednu minci. Posílená koruna zdatně umazala část růstu ceny stříbra a zlata v US dolarech.

 

Aktuálně se tak v kategorii „pod 500“ nachází stříbrné mince Maple Leaf a Filharmonik.  K hranici 500 korun za minci se lze dostat u stříbrné mince Silver Eagle už při objednávce 100 kusů a výše, v rámci množstevní slevy. Obdobná je situace u stříbrného Klokana (kolem 500 Kč při odběru nad 100 ks).

 

E-BOOK ZDARMA

 

 

Mohlo by Vás zajímat:

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).