Finanční trhy klesají, drahé kovy letí vzhůru

14. 8. 2017 :: Autor: Martin Kopáček

Akciové trhy prodělaly velký pokles. Cena zlata a stříbra vyletěla vzhůru. Co je důvodem? Kdo a kolik vydělal na drahých kovech? Jak vyděláme na propadu trhu? Odpovíme si v tomto článku.

 

Korejské kladivo srazilo trhy

 

Spojené státy ukázaly severokorejskému diktátorovi, že se nemíní nechat vydírat. Ostrov Guam, který Severní Korea označila za možný terč atomové rakety, je pod ochranou USA. Americký prezident jasně sdělil, že hazardování s jadernými zbraněmi nebude tolerovat.

A tak se zvýšila možnost vojenského konfliktu –  a především se zvýšilo napětí v Asii, kde si roli hegemona nárokuje delší dobu Čína. Spor mezi Koreou a USA (z faktického hlediska s předem jasným výsledkem) vnáší napětí do obchodních vztahů USA s Čínou.

 

Finanční trhy reagovaly poklesem, v mnoha případech velmi výrazným. Akciový index Dow-Jones poklesl nejvíce za posledních 5 měsíců, index menších firem Standard and Poor udělal největší pokles od doby prezidentských voleb. Technologický koš akcií Russell zaznamenal největší pokles od února letošního roku. Tzv. „index strachu“, VIX, udělal největší procentní skok za poslední dva roky.

 

Drahé kovy = přístav bezpečí

 

Tradiční ochrana před turbulentními časy, jsou podle očekávání opět drahé kovy. Během týdne vystartoval graf ceny zlata k 1280 dolarům za unci, zatímco cena stříbra překročila 17 dolarů za unci.  Během týdne, kdy kdy akciové indexy šly k zemi, vzrostla cena zlata o 2,4%, zatímco cena stříbra zhodnotila o více jak 5%.

 

Jsou drahé kovy nyní „drahé“? Posouzení je třeba vnímat v kontextu aktuálních událostí. Pokud bude nadále růst napětí na Korejském poloostrově, bude stále více investorů převádět svoje zisky do „přístavu bezpečí“. Poptávka po drahých kovech by tak mohla otestovat nová maxima.

 

Top 3 tohoto týdne

 

Zvýšená poptávka po drahých kovech se samozřejmě projevila i v tuzemsku. Investoři postupně zvyšovali svoje objednávky, tak jak přicházely nové zprávy o eskalaci konfliktu mezi Koreou a USA. Další nárůst objednávek jsme viděli ve chvíli, kdy v pátek otevřely akciové trhy v USA. Trhy začaly opět klesat a proto další investoři přelévali svoje investice do zlata a stříbra.

 

Největší prodeje v tomto týdnu zaznamenala stříbrná mince Maple Leaf, která se stále obchoduje u cca 500 korun za minci. Objemy vzrostly zejména v pátek.

Druhou mincí v pořadí je tentokrát stříbrný americký orel, Silver Eagle. Tato mince je sice mírně dražší než Maple Leaf, ovšem těží ze své obrovské popularity a likvidity. Americká oficiální stříbrná mince si už přes 20 roků drží svoji pozici světové jedničky, byť v posledních letech bojuje na prvním žebříčku popularity právě s kanadskou Maple Leaf.

Třetí příčka patří překvapivě stříbrné minci Kangaroo. Tato mince je dražší než dvě předchozí a nemá takovou likviditu. Důvodem zvýšené poptávky může být informace, že letošní produkce těchto mincí možná bude omezena. V tom případě by se zvýšila i sběratelská hodnota mince.

 

Jak profitovat z poklesu trhů?

 

Pokles trhů velká část investorů naopak velmi vítá. Pokles trhů totiž umožnil výhodné investice, když mnohé akcie klesly na velmi zajímavé ceny. Akcie je vlastně podílem ve firmě – a nakoupit si podíly ve firmě s velkou slevou, to láká investory při každém poklesu cen.

Ceny akcií, které rostou prakticky nepřetržitě od roku 2010, byly podle mnohých analytiků již vysoko. A tak cenová korekce je velkou částí investorů netrpělivě vyhlížena a vítána.

 

Vytěžit z poklesu může každý

 

Výhody poklesu cen jsou investorům do drahých kovů známy: nakupují se slevou, jako tomu bylo před pár týdny u stříbra. Obdobná situace panuje na ostatních trzích. Když je cena levná, je rozumné investovat. Co, jak a kde?

 

Na to odpoví zkušený investor a znalec firem, Ing. Jan Dvořák, FCCA, který připravil pro všechny zájemce bezplatný kurz. V kurzu se zájemci dozvědí základy finanční gramotnosti a investování. Perličkou tohoto kurzu je, že Ing. Dvořák bude ukazovat, jak lze s pouhou dvacetikorunou vybudovat během času velmi solidní bohatství, získat finanční zajištění a vytvořit majetek pro další generace.

Do bezplatného kurzu se můžete přihlásit zde, kurz startuje již 21.8.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).