Jaké zlato drží centrální banky?

21. 12. 2017 :: Autor: Jiří Jánský

Podle včerejších informací publikovaných World Gold Council drží světové centrální banky každou pátou unci zlata, které kdy bylo vytěženo. ALE… Opravdu ho mají takříkajíc „pod zámkem“?
 
Kdo je skutečným vlastníkem auta, které máte na leasing? Vy nebo leasingová společnost? Vy to nejste, auto samozřejmě zůstává v majetku leasingové společnosti. Podobně je to i se zlatem.
 
Centrální banky ho velmi rády leasují za symbolický úrok, jen aby z něj měly alespoň nějaký úrok. Tím pádem ale toto zlato v trezoru centrálních bank má jen papírovou formu a zlatí cihly tam již dávno nemusí být. To je přesně důvodem, proč mám raději fyzické zlaté a stříbrné mince a slitky než „papírové“ kovy ve formě ETF.
 
Mimochodem, nejvíce fyzického zlata letos nakoupila ruská centrální banka, která postupně kumuluje zlato již několik let. Pokud jde o ČNB – aktuálně to není žádná velká sláva.
 
 
E-BOOK ZDARMA

Mohlo by Vás zajímat:

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).