ECB asi pozdrží rozhodnutí o omezování tištění peněz

23. 4. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Podle informací z vedení ECB, které se objevily na stránkách agentury Bloomberg, se rozhodnutí o začátku konce tištění peněz odkládá na červencové zasedání. Nyní ECB nakupuje měsíčně na trhu dluhopisy za 30 miliard euro, tato měsíční částka je naplánována minimálně do září letošního roku.
 
Hlavním uváděným důvodem je obava z toho, že ekonomika je na vrcholu cyklu a její růst se bude v nejbližší době zpomalovat. Informace o obavách ze zpomalující se ekonomiky zemí eurozóny prezentoval v pátek šéf ECB na zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.
 
Proto si vedení banky vyžádalo delší čas na vyhodnocení ekonomického vývoje, zda nastane zlepšení nebo zda bude pokračovat nedobrý vývoj z 1. čtvrtletí letošního roku.  Pokud jsou tyto informace pravdivé, červnové zasedání bude takříkajíc o ničem.
 
Po něm se sotva dozvíme nějaké nové informace. To by bylo jen v případě, kdyby ECB cítila potřebu zaskočit trh. To se mi nezdá jako pravděpodobné. Moudřejší budeme ve čtvrtek, na kdy je naplánována tisková konference po zasedání vedení ECB. U úrokových sazeb se změna nečeká, odhady jejich prvního zvyšování jsou až za rok.

 

E-BOOK ZDARMA

Mohlo by Vás zajímat:

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).