ČR: inflace na pětiletých maximech

11. 1. 2018 :: Autor: Jan Hájek

ČSÚ vydal včera zprávu o prosincové inflaci v České republice. Co nám pověděla?
 
Že zažíváme relativně rychlou inflaci. Vždyť průměrná míra inflace za celý rok 2017 dosáhla hranice 2,5 %, což je o dvě třetiny více, než kumulativní inflace za rpku 2014 – 2016. Zároveň je to nejvyšší hodnota od roku 2012, tehdy byla inflace nad 3 procenty. Nebýt tohoto jednoho výkyvu, je loňská inflace největší od velké finanční krize let 2008 – 2009.
 
K růstu inflace paradoxně tomu došlo poté, co ČNB na jaře 2017 zrušila své intervence, kterými držela kurz koruny na hranici 27 korun za euro. Přitom se celou dobu oháněla snahou o zamezení deflaci, potažmo zvýšení inflace.
 
Když ČNB od tohoto závazku konečně ustoupila, inflace začala růst. Dokonce je nad cílovou hranicí inflace ČNB (2 procenta). ČNB předpokládá udržení inflace nad 2% hranicí i po většinu roku 2018, o když podle jejího vyjádření to bude v rámci tolerančního pásma. Na cílovou 2% hranici by se inflace podle ČNB měla vrátit až na přelomu let 2018 a 2019.
 
Buďme si toho vědomi, takovéto období je zároveň ideálním obdobím pro postupné průběžné investování do drahých kovů. Hlavně nepanikařit a pěkně postupně průměrovat nákupní ceny.
 
 
E-BOOK ZDARMA

 
Mohlo by Vás zajímat:

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).