Bitcoin pod 6 tisíci dolary

14. 11. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Bitcoin se včera doslal na 13 měsíční minimu, opět se podíval pod hranici 6.000 dolarů za kus. K tomu je to téměř přesně rok, co jsme se zde Bitcoinu věnovali poprvé.
 
Asi není náhoda, že loni koncem listopadu, o prosince nemluvě, nám chodilo velké množství dotazů na Bitcoin i komentářů typu – k čemu drahé kovy, Bitcoin a další kryptoměny – to je ta pravá jistota. Po pár týdnech dotazy toho typu ustaly. Graf Bitcoinu je tady. Je to sem, tam, sem, tam a zase zpátky….
 

 
Proč to píšu?
 
Abych upozornil na enormní volatilitu ceny Bitcoinu – podívejte se na graf. Plus nezapomínejte na bezpečnost. Ta je důležitým faktorem. Přece jenom, Bitcoiny a další kryptoměny jsou jen záznam (i když vklady v bance jsou de facto podobného ražení). Lze je i omylem vymazat (a nejen svoje, ale i cizí). Paráda. Zlato a stříbro jsou naproti komu hmatatelná aktiva, která můžete mít plně pod svoji kontrolu. Toto je riziko zcizení.
 
Při stávající volatilitě ceny Bitcoinu si netroufám nazvat ho investicí. Z mého pohledu je to extrémní spekulace – velký potenciální výnos za cenu velmi vysokého rizika. Než k nákupu fyzického zlata nebo stříbra bych to spíše přirovnal ke spekulaci s deriváty zlata a stříbra. Tam bude srovnatelnější výnos i riziko.
 
Proto se mi jako lepší dlouhodobý investiční nástroj jeví drahé kovy. Kdo chce spekulovat, může použít Bitcoin jako jeden z nástrojů. Kdo chce zajistit a zabezpečit sebe a svoji rodinu hmatatelnými aktivy, měl by se podívat spíše po FYZICKÝCH drahých kovech. Stříbrné účty budeme rozesílat v první polovině prosince, můžete se těšit na své pravidelně kumulované investice ve fyzické podobě.

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).