Bitcoin nebo zlato?

19. 6. 2017 :: Autor: Jan Hájek

Téma nových virtuálních měn je velmi módní. Kryptoměnám, které nekontrolují žádné centrální banky, prorokují někteří skvělou budoucnost.  Virtuální měna bitcoin, která je na světě od roku 2009, se dnes pohybuje u 3.000 $ za jeden bitcoin. Je budoucnost bitcoinu růžová?

 

Bitcoin začínal jako experiment, když v roce 2009 tuto kryptoměnu začala „těžit“ a propagovat skupina nadšenců. Z geeků se zájem o novinku přelil i mezi investory, z počátku spíše jako kuriozita. Poměrně složitá konstrukce zabraňuje „falšování“, počet bitcoinů je prakticky omezený. Zastánci této měny poukazují na to, že bitcoin nebude trpět nemocí všech současných měn – inflací.

 

Kryptoměny, včetně bitcoinu, mají ovšem své stinné stránky. Firmy, které vedly majitelům bitcoinů účty, v nedávné minulost často krachovaly a posléze se ukázalo, že se lidé ke svým bitcoinům nedostanou. Bitcoin je virtuální měna, nelze si na ni „sáhnout“ ani ji fyzicky skladovat. Mnoho bitcoinů se nešťastným majitelů doslova vypařilo z účtů.

 

Dalším problémem jsou technické zábrany pro šíření kryptoměn. Ne všude je stav IT infrastruktury takový, aby bylo možné bitcoin používat. Prakticky je to tak, že by bitcoiny a kryptoměny mohly být používány tam, kde je internet a platební terminály pro platební karty. To samozřejmě není problém v Evropě a ve větších městech světa. Ovšem platit bicoinem na asijském tržišti v Thajsku ještě dlouho nebude možné…

 

Problémem je konkurence měn. Kromě bitcoinu, který je nejznámější, vznikají i nové kryptoměny. Litecoin, Dash, Dogecoin, Ethereum … nové kryptoměny přibývají jako houby po dešti. Která nakonec zvítězí? Udrží si bitcoin své výsadní postavení? Nikdo neví, protože život kryptoměn je zatím příliš krátký.

 

Kryptoměny jsou stále v plenkách. Spekulativní horečka, která bitcoin vyhnala až ke 3.000$, připomíná dávné spekulativní bubliny, jako byla například Tulipánová horečka v 17.tém století nebo DotCom horečka ve 20. století. Skončí kryptoměny podobně? Pokud pomine módní zájem nadšenců, nebo pokud se ukáže závažné slabé místo kryptoměn, důvěra zmizí. A kryptoměny, včetně bitcoinů, jsou stejně jako ostatní měny postaveny pouze na důvěře…. bitcoin tím spíše, že se ho nelze dotknout.

 

Drahé kovy jsou stabilní a 5.000 let ověřený uchovatel hodnoty. Nikdo nemůže „natisknout“ zlaté ani stříbrné mince. Nikdo nemůže „vytvořit“ nové zlato a stříbro. Ložiska drahých kovů jsou omezená, množství dostupného zlata a stříbra je velmi omezené. Drahé kovy lze fyzicky držet bez rizika, že „zmizí“ z počítačového účtu.

 

E-BOOK ZDARMA

 

Mohlo by Vás zajímat:

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).