Trump a FED katapultují drahé kovy

5. 6. 2017 :: Autor: Jiří Jánský

Cena zlata překonala 1270 dolarů, graf ceny stříbra je nad 17,5 dolary za unci. Závěr týdne přinesl nový růstový impulz, když americká centrální banka (FED) naznačila držení nízkých úroků a když USA odstoupily od klimatické dohody.

 

Zlato vystřelilo v závěru týdne, aby se dostalo nad 1270 dolarů za unci. Objemy zobchodovaných kontraktů sice nepatří k největším, ovšem potvrdil se typický trend: inflace nahrává drahým kovům. Americká centrální banka (FED) velmi opatrně komentovala možnost zvyšování úrokových sazeb. Nízké úroky znamenají riziko inflačního vývoje, takže zlato a stříbro opět nastoupily jako typický přístav bezpečí.

 

Dalším impulzem jsou překvapivě slabá data z amerického trhu práce. To utvrdilo investory v přesvědčení, že centrální banka nebude riskovat další zhoršení a případné zvyšování úrokových sazeb bude pomalé – a nebo nebude vůbec.

 

Americký prezident Donald Trump pokračuje v plnění předvolebních slibů. Formální odstoupení USA od Pařížské klimatické dohody znamená, že firmy v USA nebudou muset tolik investovat do nápravy ekologického dopadu jejich aktivit. Prezident Trump opakoval, že americký průmysl je obětí ekologických omezení, zatímco asijské země si s dodržováním ekologických limitů hlavu nijak zvlášť nelámou.

 

Pro průmysl je to dobrá zpráva a tak finanční trhy reagovaly růstem. Odstoupením od klimatické dohody se otevírá nový prostor pro zvyšování zisků, což zastínilo i nepříznivé údaje z trhu práce. Drahé kovy i proto reagovaly růstem – důsledky amerického odstoupení od klimatické dohody většina odborníků vnímá jako inflační faktor.

 

Americká mincovna ohlásila finální čísla prodejů za uplynulý měsíc. V květnu prodala US mint 14.500 zlatých mincí Gold Eagle a 2.455.000 stříbrných mincí Silver Eagle. Zajímavé jsou i prodeje zlatých mincí Gold Buffalo, kterých se během minulého měsíce prodalo 5.000 kusů.

 

E-BOOK ZDARMA

 

Mohlo by Vás zajímat:
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).