Zlato pod 1300, stříbro pod 17 dolary

25. 9. 2017 :: Autor: Aleš Novotný

Pátek udělal radost všem, kdo čekali na prolomení psychologické hranice. Cena zlata v pátek zavřela na ceně 1297 $ za unci, graf stříbra zakotvil na 16,97 $ za unci. Zlato tedy za týden zlevnilo o 1,68%, stříbro je levnější dokonce o 3,19%.

 

Americká mincovna zároveň reportovala nejhorší prodeje za poslední roky: meziměsíčně prodala pouze 125.000 kusů stříbrných mincí Silver Eagle. To je velmi málo. Dochází k přesunu zájmu investorů od tradiční „jedničky“, stříbrné mince Silver Eagle, k dosavadní „dvojce“, stříbrné minci Maple Leaf? Vzhledem k příznivější cenové politice Kanadské mincovny je to velmi pravděpodobné.

 

Cenu stříbra stáhly akciové trhy

 

Minulý týden byly dosaženy nové rekordy na finančních trzích. Velké akciové indexy USA jsou na historických maximech. DJIA index je blízko 22.500 bodů, index SP 500 v pátek uzavřel nad hranicí 2.500 bodů.

 

Akciové trhy rostou od roku 2009, kdy jsme viděli dno tzv. hypotéční a dluhové krize v USA. Po zvolení prezidenta Donalda Trumpa trhy rostou prakticky neustále, Trump je přes mediální odpor vnímán analytiky jako prezident s jasným vymezením proti migraci a diktátorských režimům. Trump je známý jako propagátor silné Ameriky, včetně prosperujícího průmyslu.

 

Rostoucí ceny akcií proto přispívají ke klidu na finančních trzích. Proto cena zlata a stříbra klesá pod bariéry 1300 dolarů (zlato) a 17 dolarů (stříbro). Drahé kovy jsou vnímány jako uchovatel hodnoty a pojistka právě v dobách krizí a a rizik – což jsme jasně viděli v době zmíněné hyopténční a dluhové krize, kdy ceny drahých kovů strmě letěly vzhůru: Cena zlata byla u 1900 dolarů za unci, stříbro se dostalo až na 50 dolarů za unci.

 

Nákup se blíží

 

Klesající ceny drahých kovů potěší také všechny majitele Stříbrných účtů. Blíží se totiž pravidelný nákup, kdy v první den v měsíci říjnu budeme nakupovat na vaše Stříbrné účty zlato a stříbro.

 

Nízká cena zlata a stříbra – pokud se udrží drahé kovy takto nízko i v den nákupu – přispěje k dalšímu zlepšení průměrné hodnoty letošních nákupů. Mince v kategorii „pod 500“ jsou nyní Maple Leaf, Kangaroo a Philharmoniker.
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).