Zasedání G20 – uspokojivý výsledek

2. 12. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Jak jsme psali ve čtvrtek, zasedání G20 bylo důležité. Na programu bylo vícero věcí, ke klíčovým, bodům se bezpochyby řadilo jednání mezi Spojenými státy Čínou. Výsledek je velmi dobrý, pesimistické varianty nenastaly, USA a Čína dosáhly předběžné dohody.
 
Nejen že bylo odloženo zavedení nových cel Spojenými státy, ale bylo odloženo i zvýšení cel již dříve zavedených (což měla Trumpova administrativa v plánu). Obě země si daly další 3 měsíce na jednání o duševním vlastnictví, kybernetických krádežích a podobně. Odkud kam tyto transakce vedou asi není třeba rozvádět.
 
Čína dále přistoupila na zvyšování dovozu ze Spojených států – půjde mimo jiné o zemědělství a energetiku. To je cesta, kterou lze snížit čínský obchodní přebytek se Spojenými státy.
 
K přebytku si dovolím jeden komentář: výše přebytku je zkreslená
 
Sice odpovídá nastavené metodice, ale je zkreslená. Proč? Přebytek Číny je dán exportem, o tom není pochyb. Avšak v řadě případů se Čína používá jen jako „montovna“, tedy jakýsi prostředním mezi jinými zeměmi a Spojenými státy. Například IPhone: IPhone je vyroben v Číně a dovezen so USA. Celý je tak zahrnut v čínském exportu. Ale čipy pro iPhone dělá Samsung, tedy Jižní Korea. Reálně tedy jsou procesory dovezeny z Jižní Korey a ne z Číny. Atd atd.
 
Je samozřejmé, že něco takového by bylo extrémně složité odsledovat. Absolutní výše obchodního přebytku či deficitu konktrétně země (npř. USA) by se nezměnila, změnily by se ale výsledky ochodu mezi USA a jednotlivými zeměmi. Domnívám se však, že by to poskytlo věrnější obraz mezinárodního obchodu.

 
P. S.
Poslední letošní nákup na stříbrné účty je tu. Proto připomínám,  kontrolu zasílacích adres a jejich případnou opravu před odesláním
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).