Zasedání Bankovní rady ČNB minulý týden

10. 2. 2019 :: Autor: Jan Dvořák

Minulý týden zasedala Bankovní rada ČNB. Po delší době ponechala v souladu s očekáváními úrokové sazby beze změny. Jednání nebylo jednouché, protože oznámení o výsledku jednání Bankovní rady bylo o půl hodiny zpožděno. To je něco nevídaného a jistě to nebylo jen tak.
 
Kromě stavu naší ekonomiky musel ČNB vzít v úvahu i sílící zahraniční vlivy – viz nedávná zasedání ECB, otočka Fedu a výrazné zpomalení růstu německé ekonomiky. Z hodnot těsně pod 2 procenty byly odhady sníženy na hodnoty těsně nad 1 procentem.  Německá ekonomika je negativně postižena rostoucím napětím mezi Spojenými státy a Čínou. K tomu Brexit…
 
Uvědomme si, že česká ekonomika je s německou velmi těsně propojena a zatímní odhad růstu naší ekonomiky pro letošek a příští tok se pohybuje na úrovni 3 procent (v listopadu ty byla 3,3 procenta).
 
Guvernér Rusnok oznámil, že ČNB letos nadále počítá s jedním nebo dvojím zvýšením sazeb. Průměrný kurz koruny pro letošek byl upraven z 24,70 na 25 korun za euro.

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).