Zápis z jednání Fedu – Powell put?

9. 1. 2019 :: Autor: Jan Dvořák

Na svém prosincovém zasedán Fed v souladu s očekáváním zvedl základní úrokovou sazbu o 25 bp.  Včera byl zveřejněn zápis z tohoto zasedání. Co je v něm? Bezprostřední komentář Silvera po zasedání Fedu na základě tehdy vydaného prohlášení je zde. Zápis u jednání slouží jako doplňující a zpřesňující informace.
 
Vedení Fedu zmírnilo svůj postoj k budoucímu zvyšování sazeb, mluví o 2 zvýšeních proti dříve proklamovaným třem.  Několik členů vedení bylo proti zvýšení sazeb už na prosincovém zasedání, protože cítí zvyšující se pravděpodobnost zpomalení ekonomiky v nedaleké budoucnosti.  Může si dovalit vyčkávat, být trpělivý. Nemá kam pospíchat. Tímto vyjádřením dal jasně najevo, že se uvidí, kdy bude sazby zvyšovat.  Fed se totiž jak zpomalení růstu globální ekonomiky, tak i vývoje na finančních trzích, s důrazem na rostoucí volatilitu. Mělčí přístup ve vedení Fedu je silnější, než se zdálo z prohlášení vydaného před 3 týdny.  Výsledkem jsou reakce některých ekonomů, že možná dojde v případě skutečného zpomalení ekonomky pouze k jednomu zvýšení úroku a v příštím roce mohou opět směřovat dolů.
 
Akcie tehdy reagovaly propadem, v posledních dnech se americké akcie, resp. Index S&P 500 dostaly zpět na úroveň panující před zasedáním.
 
Celý zápis z jednání si v případě zájmu můžete přečíst přímo na stránkách Fedu.

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).