Média & Blog

Vystřelí cena zlata a stříbra vzhůru? Miliardář Soros nakupuje.

14. 1. 2016 - Autor: Jiří Jánský

Start trhů v roce 2016 byl jedním z nejhorších v historii . Jak jsme uvedli, rozbuškou byl pád čínského akciového trhu, který odborníci považují za velmi nadhodnocený. Propad ceny ropy dostal pod tlak těžařské firmy i státy, které jsou orientované na ropnou produkci. Komoditní trhy jsou kvůli slábnutí čínské poptávky obecně pod tlakem, což se promítá do celé řady průmyslových odvětví.

Vždy, když klesají trhy, narůstají obavy investorů. K nejistotě přispěly i zprávy, že známý miliardář George Soros – proslavený útokem na britskou libru – v tichosti vyprodal svoje portfolio akcií bank a značnou část prostředků investoval do drahých kovů. Mezi tituly, kterých se údajně Soros zbavil, jsou i akcie bank Goldman Sachs a J.P.Morgan.

Goldman Sachs je bankovní kolos, který málem nepřežil kolaps tzv. Velké pětky (pěti největších investičních bank USA) v roce 2008. V roce 2008 propadly trhy, nastala hypotéční a dluhová krize – v USA zkrachovaly stovky bank. Posléze se dluhová krize přelila do EU, kdy jsme v letech 2009-2011 viděli faktické krachy Řecka, Irska a dalších států.

Nyní se Soros údajně akcií Goldman Sachs zbavuje. Proč? Hodnota bank roste v dobách ekonomické konjunktury, naopak v dobách recese často odepisují velké ztráty z nesplatitelných pohledávek za krachujícími dlužníky. Trhy, vzhledem k velmi špatnému startu do roku 2016, kalkulují i s návratem globální recese. To by nepochybně znamenalo rozpoutání dalšího kola měnových válek a propady hodnoty světových měn.

Proč se Soros zbavil i banky J.P. Morgan? O bankce J.P. Morgan jsme psali v minulém článku . Tato banka drží obrovské short pozice v investičním stříbře – de facto se zavázala dodat 70 milionů uncí investičního stříbra. To je obrovské číslo, téměř dvouletá produkce americké mincovny. Bance samozřejmě vyhovuje situace, kdy je nízká cena stříbra. Pokud by ale došlo k rychlému růstu ceny stříbra, mohla by J.P. Morgan naráz čelit obrovským ztrátám.

Miliardář Soros se údajně zbavil akcií těchto dvou bank. Z výše uvedeného plyne, že Goldmani by v případě ekonomické recese mohli přijít o velkou část svých pohledávek. Pokud by se opakoval rok 2008, pokud by došlo k novému pádu trhů a globální ekonomické recesi, mohla by raketově vystřelit cena zlata a cena stříbra. Zlaťáky a stříbrňáky by by se prodávaly za násobky dnešních cen. Banka J.P.Morgan by čelila masivním ztrátám, pokud by byla nucena vyrovnat svoje závazky ve stříbrných slitcích a stříbrných cihlách – investičního stříbra je dlouhodobý nedostatek.

Údajná Sorosova finanční transakce nemusí být ničím jiným, než opatrným přeskupením části Sorosových aktiv. Ovšem může jít i o akci insidera (člověka, který má zasvěcené informace), kterými se známý miliardář zajišťuje proti hrozbě další globální krize.

E-BOOK ZDARMA

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio, 1 část.

Rusko a Indie skupují zlato. O stříbře se mlčí

Levná stříbrná mince: Vídeňský filharmonik

První nákup zlata a stříbra v roce 2016

Zpět na články

Nejnovější články


Fed ponechal úrokové sazby beze změny

Fed ponechal úrokové sazby beze změny

17. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Minulý týden zasedal Fed, k ničemu překvapivému nedošlo. V souladu s očekáváním ponechal (opět jednomyslně) úrokové ... číst dále

Míra inflace v České republice v květnu 2024

Míra inflace v České republice v květnu 2024

13. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V úterý byla zveřejněna míra inflace za květen 2024 v České republice. Meziroční inflace ... číst dále

Evropská centrální banka snížila úroky

Evropská centrální banka snížila úroky

10. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Rada guvernérů ECB minulý týden rozhodla snížit hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. ... číst dále

Kanadská centrální banka zahájila snižování úroků

Kanadská centrální banka zahájila snižování úroků

6. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Kanadská centrální banka (Bank of Canada, BoC) snížila svou základní úrokovou sazbu o 25 ... číst dále

Květnová inflace v eurozóně

Květnová inflace v eurozóně

3. 6. 2024 - Autor: Jan Hájek
V květnu se meziroční inflace v zemích eurozóny zvýšila z dubnových 2,4 % na ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE