Výroční zpráva ČNB – část 1.
Nedávno jsem slíbil, že se podíváme na výroční zprávu ČNB. Dnes probereme rozvahu za rok 2018, za týden přijde na řadu výsledovka. Původně jsem to chtěl pojmout odborně, ale nakonec jsem to předělal. Předpokládám, že většina z vás nejsou ekonomové, proto se nebudu pouštět do odborných výkladů, ale vypíchnu spíše zajímavosti. Kdyby vás zajímalo něco konkrétního, pište dotazy, pošlete nám je. Když se jich sejde více, připravím samostatný článek. Pokud ne, odpovíme na ně jednotlivě.
Jako první odpovím na otázku položenou na naší FB stránce. Správná odpověď je, že ČNB na konci loňského roku držela zlato v pořizovací hodnotě 546 mil Kč. Tedy 0,02 %.
Fyzicky jde o 8,8 tuny zlata, což odpovídá přibližně 8,8 miliardám korun.
Rozvaha je zde (levý sloupec jsou aktiva, pravý pasiva):

Co mě kromě podílu zlata zaujalo? Jde o strukturu bankovek a mincí. Na úvod upozorňuji, že bankovky, co máte v peněžence je vaše aktivum, z pohledu ČNB jsou vydané bankovky a mince pasivem. Proto je najdete jako první položku pasiv, jejíž celková hodnota se blíží 620 miliardám korun. Je to její závazek.
Tabulka níže ukazuje, kolik bankovek či mincí, jakého nominál u a v jaké úhrnné hodnotě je v oběhu. Přes dvě pětiny hodnoty bankovek tvořily bankovky v nominální hodnotě 2000 Kč. V souhrnu bankovky 5000 Kč, 2000 Kč a 1000 Kč představovaly více než 90 % hodnoty oběživa.

Mimochodem, loni bylo zadrženo téměř 1.000 padělaných bankovek. Nejvíce padělků se týkalo tisícikoruny (dva ze tří padělků).
Další položka je rozdělení devizových rezerv do měn. Dominantní role eura a dolaru není překvapením. Zajímavé je třetí místo kanadského dolaru a čtvrté australského.

Zhruba desetina devizových rezerv je v akciích. Jejich procentuální rozdělení mezi jednotlivé trhy se nijak výrazně neliší od výše uvedeného měnového rozdělení devizových rezerv. Většina je v evropských akciích apod.
Co se týká hospodaření banky, klíčovým faktorem je vývoj kurzu koruny. Ale k tomu se dostaneme při pohledu na výsledovkou.
Zpět na přehled článků
Silverum!
Spolupracujeme
Další obchodní partneři: Česká národní banka, Česká mincovna






















