Média & Blog

Výnos 38% je důvodem ke spokojenosti.

2. 1. 2012 - Autor: Jan Hájek

Konec roku vždy znamená bilancování výsledků. Výsledky obchodování sčítá také nemalý počet absolventů našich tradingových konzultací. Jak štědrý byl rok 2011? O výsledcích hovoří vedoucí opčních tradingových konzultací Martin Kopáček.

Martine, hned na úvod dotaz, který zajímá každého: Kolik?

M.Kopáček: Víc, než jsme plánovali. Když jsem v polovině roku oznamoval
dosažení ročního plánu výnosu

,
netušil jsem samozřejmě, jak bude vypadat druhá polovina roku. V první polovině jsme my, a také mnozí klienti, dosáhli 20% zisku. Na konci roku je to 38%. Protože plánovaný roční výnos je mezi 20 až 25%, byl to pro nás a pro klienty velmi dobrý rok.

Jak se podařilo dosáhnout takového zisku? Zvětšil jsi riziko, nebo počty pozic?

M.Kopáček: Riziko nezvyšujeme. Jsou dvě zásady, které klientům na konzultacích říkám. Za prvé: Nedělejte si z tradingu noční můru. Chceme přece spát klidně, ne žít ve stresu. Druhá zásada: Nepřeobchodujte účet. Pokud někdo maximalizuje počet pozic, zbytečně tlačí na pilu.

Trading, čili obchodování na burze, je vnímán jako adrenalinový sport. Ty mluvíš o klidném spaní.

M.Kopáček: Ale kdepak, obchodování na burze je řemeslo. Je to tak, není to věda, není to velká matematika či vysokoškolská ekonomie. Je to řemeslo. Adrenalin sem nepatří. Kdo chce adrenalin, neměl by ho hledat na burze. Obchodovní na burze mám rád v klidu, beze stresu, a také s minimem času. Deset minut denně, ne víc, takže pro adrenalin není v mém tradingu místo.

Opravdu stačí deset minut na obchodování? Tvoji absolventi jsou na tom také tak?

M.Kopáček: Na konzultacích říkám, že naučit se tradingu je jako naučit se jezdit na kole. Přijde ten moment, kdy to lidově řečeno docvakne. A pak je to rutina, přehled o trhu a kontrola obchodních příkazů je orpravdu na deset minut denně. Tlačení grafu očima nemá smysl. A jak vidím u absolventů, je to dosažitelné a udržitelné pro mnohé. Vážně nemá smysl u monitoru vysedávat. Příkazy se buď vyplní, nebo nikoliv. Profit se buď dostaví, nebo nikoliv. Vypsaná opce expiruje, nebo nikoliv. A to je vše. Stres u monitoru, pročítání desítek protichůdných webů, to nemá vůbec smysl. Je třeba mít základy, vědomosti, a obchodní plán. Nic víc. Je to řemeslo, ne věda.

Kde byly v uplynulém roce největší příležitosti k zisku?

M.Kopáček: Absolventi vědí, že jsou strategie, které fungují po většinu roku beze změny. Jde především o výpisy na indexech. Další velkou příležitostí je vždy velký pokles nebo naopak velký růst. Na drahých kovech, především na stříbře, se letos velmi solidně dařily výpisy na put straně. Velmi zajímavá jsou také ETF na měď, kde se podařily zajímavé vstupy na momentálních cenových minimech.

Takže pokles ceny stříbra a pokles ceny zlata se daří využít?

M.Kopáček: Mnozí absolventi tradingových konzultací to zvládají na jedničku. Je fajn, že mnoho lidí mi volá a píše, že vidí takovou nebo makovou příležitost v době propadu ceny zlata anebo ceny stříbra. Je to parádní posun od myšlení typu Nakup a drž. Nakup a drž platí pro fyzické stříbro a zlato, čili pro stříbrné a zlaté slitky. Naopak na burze se dá nádherně vydělat při poklesech.

Jak hodnotíš dluhovou krizi v Evropě?

M.Kopáček: Hodnotím ji ze dvou rozdílných hledisek: Za prvé dluhová krize ukázala neschopnost a nekompetentnost politiků. Kdyby kdokoliv vedl firmu tak, jak vedou politici státy, je dávno v konkursu, nebo ve vězení.
Za druhé je dluhová krize velkým, opravdu velkým zdrojem zisku. Platí to, co jsme si řekli před chvílí, velké ziskové příležitosti jsou po velkých pohybech. Tehdy se vypisují call nebo put opce za nejtučnější prémia. A takové pohyby nám různé summity a prohlášení pánů politiků přinesly v míře vrchovaté.

Čím tě loňský rok nejvíc potěšil?

M.Kopáček: Myslíš z pohledu tradera?

Samozejmě z pohledu tradera.

M.Kopáček: Bude to znít jako klišé, ale je to především rozrůstající se komunita absolventů mých
tradingových konzultací

. Je skvělé vidět, že se našim absolventům daří. Jsme v kontaktu po skype a je úžasné, co mi někteří napíšou. Vlastní postřehy k trhu, zajímavé nápady na obchodní příležitosti. Je vidět úžasný posun v myšlení. Nejprve pochopili, že je v dnešní době nezbytné mít nakoupené fyzické stříbro i zlato, v podobě slitků, mincí, cihel. Čili zajištění proti krachu měny a proti inflaci. Pak přišel ten krásný posun v myšlení, kdy poznali burzu a od té doby nevidí výkyvy jako problém,ale naopak jako příležitost. Skvělé, vážně skvělé.

A na závěr, co by nemělo chybět v roce 2012?

M.Kopáček: Především zdraví, rodinná pohoda, dostatek volného času a hodně inspirativních setkání. To ostatní si zpravidla lze koupit.

Díky za rozhovor.

Více o tradingových konzultacích se
dozvíte zde

.

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace ve Spojených státech stále stoupá, v ČR je to lepší

Inflace ve Spojených státech stále stoupá, v ČR je to lepší

14. 6. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Před měsícem jsme psali o inflaci ve Spojených státech. Tehdy byla 4,2 procenta. Nyní ... číst dále

Dvacetidolarová mince Double Eagle Gold za 19,5 mil USD

Dvacetidolarová mince Double Eagle Gold za 19,5 mil USD

10. 6. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Sběratelským mincím se často nevěnujeme, avšak tuto informaci říci musíme. V úterý byla v Sotheby’s ... číst dále

Rusko opět míří směr zlato

Rusko opět míří směr zlato

7. 6. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Vzhledem k vysokým příjmům z prodeje ropy, jejíž cena není stabilní, má Rusko mimo státní rozpočet ... číst dále

EU – tisk peněz nekončí, a to oficiálně

EU – tisk peněz nekončí, a to oficiálně

3. 6. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Evropská komise dnes v rámci pravidelného hodnocení stavu ekonomik vyzvala země EU, aby nepřestávaly využívat ... číst dále

US Mint přiznává nedostatek stříbra

US Mint přiznává nedostatek stříbra

31. 5. 2021 - Autor: Jan Dvořák
Americký US Mint minulý týden vydala prohlášení týkající se vydávání stříbrných numismatických mincí. Zájemcům ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE