Volatilita ceny zlata v různých měnách, včetně Kč

12. 7. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Zdá se, že jedna významná centrální banka intervenuje v poslení době na trzích zlata aby stabilizovala jeho cenu v domácí měně. Proto jsem připravil tuto analýzu.
 
Standardě uváděná cena zlata je zde, předpokládám že většina z vás takto cenu zlata vnímá. Někteří z vás ji možná přepočítávají kvůli investicím na koruny.
 

 
Za posledních 30 dní klesla cena zlata v dolarech o přibližně 4,3 procenta. Za poslední 3 měsíce klesla cena zlata v dolarech o 7 %. V eurech šlo o pokles o 3,5 %, respektive o 2 procenta. To zhruba odpovídá korelaci ceny zlata a kurzu dolaru, který je hojně sledován právě vzhledem k euru. OK.
 
Někteří z vás ji možná přepočítávají kvůli investicím na koruny. Graf v českých korunách je zde:
 

 
Je tu měsíční pokles o 2,3 %. Díky pohybu koruny vůči dolaru je pokles v korunách poloviční oproti poklesu v dolarech. V tříměsíčním horizontu se cena zlata v korunách změnila pouze o 0,3 %.
 
Potom je tu ještě jedna měna, významnější, než čeká koruna. Měřeno v ní se za posledních 30 dní se cena zlata prakticky nezměnila. Respektive se změnila pouze o 0,05 %. V tříměsíčním období cena zlata klesla o 1,6 %.
 
O co jde? Jedná se o cenu zlata v čínských juanech. Měsíční graf je zde:
 

 
Pominu-li z globálního pohledu bezvýznamnou českou korunu, je cena zlata nejstabilněji v čínských juanech. Je to náhoda? Asi moc velká. Podíváme-li se o rok či dva zpět, něčeho takového nejsme svědky. Je proto možné, že čínská centrální banka začala od stupňující se obchodní války intervenovat tak, aby ze svého pohledu stabilizovala cenu zlata.

 

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).