Média & Blog

Varování: Bohatí přelévají majetek do drahých kovů

18. 2. 2016 - Autor: Jiří Jánský

Budoucnost je nejistá. Pamatujete na rok 2008? Tehdy se postupně fakticky zhroutilo americké a posléze evropské bankovnictví. Svět se propadl do globální krize, reálně zkolabovaly celé státy – Řecko, Portugalsko, Island, Irsko a další. Dolar se propadl, euro se propadlo. Ceny zlata a stříbra vystřelily do výšin.

Centrální banky nasadily doping, tiskly nekryté peníze a dotovaly státní ekonomiky. Steroidy nových peněz se projevily v sedmiletém býčím trhu. Současné otřesy na globálních trzích podle mnohých investorů věští krušné časy. Rizika přibývají, včetně těch, které jsme v letech 2009-2014 neznali. Příliv běženců do Evropy, nápor na státní pokladny. Neschopnost vlád poradit si s návalem afrických imigrantů , růst kriminality, nespokojenost obyvatel Evropy se situací, stavění plotů atd …

Syrský konflikt znovu přilil olej do ohně ve vztazích USA a Ruska , které jsou na bodě mrazu od doby ukrajinské krize. Vojska tzv. Islámského státu vítězně táhnou zeměmi, kde od tzv. Arabského jara panuje chaos a násilí. Ekonomika slábne, peníze se stahují z trhu. Ubývá poptávky po zboží a službách, největší továrna světa – Čína – hasí propad své výkonnosti rozpouštěním devizových rezerv .

Další velký problém se rýsuje v bankovním sektoru. Španělské bankovnictví je opět ve velkých problémech – celkový pokles hodnoty za poslední rok je o neuvěřitelných 20% . To reprezentuje 40 miliard euro. Španělské banky drží přes 4,3 miliardy euro pohledávek v krachující firmě Abengoa. Tento gigant se zabývá alternativními zdroji energie, což v současné éře laciné ropy činí z dluhu prakticky odepsané peníze .

Španělské soudy navíc přiložily do ohně další polínko: Bankia, banka která vznikla v roce 2011 sloučením krachujících španělských bank, je opět v nesnázích. Soudy uložily v prvních rozsudcích odškodnit investory. Investoři byli při uvedení akcií Bankie mystifikováni a přišli o peníze. Aby španělské bankovnictví dostalo už „ránu z milosti“ rozhodly soudy také o povinném vracení poplatků, které banky neoprávněně inkasovaly z hypoték.

Je možné, že se evropští lídři připravují na velkou bouři. To potvrzuje i snaha Maria Draghiho urychleně stáhnou z oběhu 500 eurové bankovky. To by znamenalo utažení šroubu při hotovostních platbách – Evropa (ale i USA) se pokoušejí postupně vytlačovat hotovostní platy. Začalo to limitem pro hotovostní platby, kdy od určité částky nesmí být použita hotovost, pouze bankovní převod. Nyní tažení postupuje snahou o zrušení velkých bankovek, v Evropě 500 euro a v USA 100 dolarů.

Bohatí lidé, v čele s miliardářem Sorosem, se vždy včas zajišťují proti pokusům politiků a států sebrat jim peníze. Proto Soros nakupoval v minulých měsících drahé kovy . A řada bohatých lidí jej následovala a následuje dál. Svědčí o tom rekordní zájem o zlato a především o stříbro, které je vůči zlatu stále podceněné. Ačkoliv cena stříbra vyskočila nad 15 dolarů za unci, americká mincovna ohlásila opět rekordní prodeje, když během pár dnů prodala přes 800.000 stříbrných investičních mincí American Silver Eagle .

Enormní zájem i o další mince, výrazné objemy reportuje Canadian Royal Mint v prodeji stříbrných investičních mincí Maple Leaf . Bez zajímavosti není ani nárůst prodeje stříbrných slitků o hmotnosti 10 uncí – značná část produkce putuje do Evropy a dál na Východ.

Zlato a stříbro je barometrem obav trhů. Růst poptávky po drahých kovech indikuje obavy. Bohatí stěhují svoje peníze do tradičního přístavu bezpečí. Je to velmi varovný signál.

E-BOOK ZDARMA

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio, 1 část.

Trhy padaly ke dnu – a někdo skupoval stříbro

Extrémní růst ceny zlata. Trh je překoupený

Zpět na články

Nejnovější články


Míra inflace v České republice v květnu 2024

Míra inflace v České republice v květnu 2024

13. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V úterý byla zveřejněna míra inflace za květen 2024 v České republice. Meziroční inflace ... číst dále

Evropská centrální banka snížila úroky

Evropská centrální banka snížila úroky

10. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Rada guvernérů ECB minulý týden rozhodla snížit hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. ... číst dále

Kanadská centrální banka zahájila snižování úroků

Kanadská centrální banka zahájila snižování úroků

6. 6. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Kanadská centrální banka (Bank of Canada, BoC) snížila svou základní úrokovou sazbu o 25 ... číst dále

Květnová inflace v eurozóně

Květnová inflace v eurozóně

3. 6. 2024 - Autor: Jan Hájek
V květnu se meziroční inflace v zemích eurozóny zvýšila z dubnových 2,4 % na ... číst dále

Inflace v Německu se zvýšila

Inflace v Německu se zvýšila

30. 5. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Německá ekonomika, největší v Evropě a důležitá pro české firmy, prochází komplikovaným obdobím. Vláda ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE