Turecké banky prodávaly zlato. Ale byl to opravdu problém?

17. 9. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

V době vrcholící měnové a bankovní v Turecku padaly ceny akcií a obligací bank jako volným pádem. Čím více závazků v cizí měně, tím větší dopad na stabilitu banky. To ohrožovali jejich finanční stabilitu, a tak turecké banky přistoupily k zoufalému kroku – využily vlastnosti zlata jako pojistky poslední instance a pojistky proti pádu turecké liry. Prodejem drženého zlata získaly likviditu v dolarech, kterou tak potřebovaly.
 
Objem prodaného zlata odpovídá více než polovině dolarových závazků splatných do konce příštího roku. Na druhou stranu, vypadá to dramaticky, ale objem tureckých zlatých rezerv se vrátil jenom o jeden rok zpět, na úroveň září 2017.
 
Proč to píšu?

  • 1. Ukazuje to funkci zlata jako pojistky pro krizové situace
  • 2. Nečtěte jen nadpisy, výprodej zlata vypadá dramaticky, ale je to jenom prodej nákupů za poslední rok.

 
Pokud chcete budovat zlaté a stříbrné rezervy, je tu pro vás Stříbrný účet. Samozřejmě se vyplácí pravidelné investování – nesnažíte se trefovat do vývoje cen. Přesně toto je spolu s nulovými poplatky a nákup a skladování hlavní výhoda Stříbrného účtu. Proto neváhejte a využívejte ho k vaší plné spokojenosti.

 

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).