Média & Blog

Stříbrné mince: Maple Leaf konkuruje Stříbrnému orlu

12. 5. 2014 - Autor: Aleš Novotný

Stříbrné investiční minci Maple Leaf přichází na chuť stále více velkých investorů. Ryzost 999.9, nominál 5 dolarů, nízké ražební prémium – to jsou konkurenční výhody této stříbrné mince. Srovnání se světovou jedničkou – American Silver Eagle z produkce US mincovny – jsme publikovali již v lednu .

Mění se rozložení sil na trhu investičních stříbrných mincí? Podívejme se na poslední statistiky. V roce 2013 prodala Královská kanadská mincovna podle svých údajů 28,2 milionu stříbrných mincí Maple Leaf. Připomínáme, že jde o jednouncové mince, takže počet mincí dává zároveň informaci o objemu stříbra zpracovaného do této investiční stříbrné mince. Rok předtím kanadská mincovna prodala 18,1 milionu těchto mincí.

Z nárůstu objemu můžeme vysledovat dva základní údaje. Prvním je zvýšená poptávka po této minci. Důvodem je opět cena, ryzost a nominál. Druhým důležitým údajem je, že investoři potvrdili atraktivitu nízké ceny stříbra zvýšením objemu poptávky, což se projevilo právě rostoucím objemem ražby stříbrných mincí. Dodejme, že i rival kanadské mincovny – US mint – si na špatný rok rozhodně nemůže stěžovat.

Jak si tedy vede Maple Leaf v ročních prodejích v porovnání se Stříbrným orlem? Loni investiční stříbrná mince Maple Leaf dosáhla ražebního objemu 28,2 milionu mincí. Americký stříbrný orel za stejné období reportuje 42,7 milionu. Ovšem nárůst objemu u Silver Eagle není tak rapidní, jako byl u Maple Leaf. Rok předtím vyrazila US mincovna 33,7 milionu stříbrných mincí Silver Eagle.

Objemy ražby tedy rostou rychleji u Maple Leaf. Mění se trh? Zcela logicky se kanadská mincovna pokouší trumfnout svého konkurenta ryzostí, nominálem a cenou. A v procentním nárůstu objednávek se jí to daří. V absolutních číslech sice US mint vede, avšak Kanada ji dohání dynamikou růstu objemu ražby. Objem ražby, vyjádřeno v procentech, rostl rychleji u kanadských Maple Leaf: 56% oproti 27% u Silver Eagle. Trend je celkem jasný.

Přesto nadále zůstává světovou jedničkou American Silver Eagle, čili populární Americký stříbrný orel . Kanadský stříbrný Maple Leaf je ovšem důstojným a silným soupeřem. Obě stříbrné investiční mince potvrdily rostoucí objemy a vysokou poptávku – proto jednoznačně obě patří do kvalitního osobního portfolia drahých kovů každého investora. A ze stejného důvodu jsme právě tyto dvě mince zařadili do programu tzv. Stříbrného účtu .

Když ceny klesají, zvyšuje se atraktivita komodity. Málokdo chce nakupovat draze. Jestliže je současný akciový trh hodnocen jako příliš drahý, mnoho defenzivních investorů včas nakupuje drahé kovy, tj. investiční zlato a investiční stříbro. V takovém prostředí se mincovnám a rafinériím daří velmi dobře, zatímco producenti drahých kovů mají vzhledem k nízkým výkupním cenám potíže .

Investor by měl vždy nakupovat nové, nepoužité mince! Bohužel někteří obchodníci rádi přidávají do objednávek mince z oběhu, tj. mince z výkupu. Pouze nové a neoběhové mince mají skutečně deklarovanou hodnotu. Proto by nízká cena měla být pro investory varováním, že jde o mince z oběhu, nebo dokonce o padělky.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část

Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní

Investiční stříbro: US mint rekord, Asie nakupuje

Zpět na články

Nejnovější články


Velká Británie má také co dělat s inflací

Velká Británie má také co dělat s inflací

18. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
O vývoji ekonomiky ve Velké Británii se u nás moc nemluví, proto se nyní ... číst dále

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

15. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Červencová inflace ve výši 17,5 % představuje maximum od prosince 1993 a její růst ... číst dále

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

11. 8. 2022 - Autor: Jiří Jánský
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila výhled ratingu u ČR ze stabilního na negativní. Rating ... číst dále

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE