Středeční Fed bylo otočení kormidlem

3. 2. 2019 :: Autor: Jan Dvořák

Fed ve středu hodně otočil kormidlem. Úrokové sazby sice nechal beze změny, ale svým prohlášením si defacto uvolnil ruce pro jakékoliv další akce, které bude podle vývoje globální ekonomiky považovat za nezbytné. Fed se tím přidal k Evropské centrální bance, která se bojí zpomalení ekonomiky zemí eurozóny.
 
Co se změnilo? Ještě Loni na podzim Fed prohlašoval, že letos zvedne sazby 3x. V prosinci Fed zvedl sazby, ale zároveň přitom snížil na očekávané dvoje zvýšení sazeb během letošního roku. Po středečním zasedání to vypadá, že letos žádné další zvyšování sazeb nemusí konat. Fed totiž ze svého komentáře vypustil frázi o vybalancovaných rizicích. K tomu signalizuje, že zmenšování rozvahy Fedu nemusí mít dlouhého trvání.  Jako reakci na případnou brzkou recesi Powell naznačil možnost QE4 – něco doteď nevídaného.
 
Fed nyní nemá manévrovací prostor, neupustil více rozvahu a málo zvedl úrokové sazby. Proti roku 2008 je rozvaha Fedu čtyřnásobná a úrokové sazby jsou o 2 procentní body nižší než byly v téže době. Recesi tak sotva zabrání. Co se týče nezaměstnanosti, ta klesla v hodnot kolem 10 % v roce 2008 na stávající 4 procenta – aspoň to.

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).