Rok 2018 – poptávka po stříbře na tříletém maximu

13. 4. 2019 :: Autor: Jan Dvořák

V loňském roce se poptávky po stříbře dostala na tříleté maximum. Vyplývá to z výroční zprávy Silver Institute, která byla vydána minulý týden. V porovnání s rokem 2017 vzrostla loni poptávka po stříbře o 4 % a překonala hranici 1 miliardu uncí. Vytěženo bylo 855 milionů uncí, nejméně za posledních 5 let. Zbytek nabídky byl recyklovaný kov. Objem těžby v budoucích letech je závislý na bohatosti těžených ložisek, otevírání nových dolů, ale i na to, zda a jak proběhnou velké fúze firem v sektoru. I tyto transakce mohou ovlinit výši nabídky stříbra – stačí aby se nově vzniklá společnost rozhodla v rámci úspor jeden z dolů uzavřít nebo jindě spojit síly v průzkumu potenciálního ložiska (i když toto je běh na řadu let).
 
Průmyslová spotřeby přesáhla hranici 570 milionů uncí, z toho poptávka elektrotechnického průmyslu činila téměř 250 milionů uncí. Výrobci šperků spotřebovali přes 210 milionů uncí, investiční poptávky činila více než 180 milionů uncí. Ta byla tažena poptávkou po investičních slitcích. Zásoby stříbra loni poprvé za posoleních 9 let poklesly, konkrétně o 3 procenta a jsou nad hranicí 2,5 miliardy uncí (tedy zhruba tříleté těžby).
 
Jaký bude další vývoj ceny? To neví nikdo.  Pokud i vy chcete alespoň část svých aktiv (počínaje pár tisíci korun) držet ve fyzických drahých kovech, můžete využít Stříbrného účtu. V něm do vybraných mincí či slitků spoříte pravidelně každý měsíc a jednou za rok je vám zašleme. Pokud chcete nakoupit jednorázově, ceny jsou stále na zajímavých investičních úrovních. Při jednorázovém nákupu zboží samozřejmě zasíláme obratem.

 

 




Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).