Média & Blog

Rok 2013: Jaké ceny zlata a stříbra očekává LBMA?

14. 1. 2013 - Autor: Jan Hájek

London Bullion Market Association (LBMA) sdružuje 139 subjektů z 22 zemí světa. LBMA vznikla v roce 1987 z iniciativy Bank of England – důvodem byla potřeba standardizace a regulace trhu se zlatem a stříbrem. Proč LBMA vznikla právě v Británii? Trh investičního zlata i trh investičního stříbra se koncentroval od 19. století v Londýně. Dodnes probíhají fixace ceny zlata a stříbra v Londýně. Proto i světová organizace, sdružující subjekty trhů zlata a stříbra, vznikla a sídlí v Londýně.

Členy LBMA jsou mnohé centrální banky, které drží významné podíly investičního provedení fyzického zlata. LBMA sdružuje i největší světové obchodníky s drahými kovy, dále velké těžaře stříbra, zlata, platiny a paladia. Členy jsou i přední zpracovatelé a rafinéři drahých kovů. LBMA určuje obchodní standardy pro investiční stříbro a investiční zlato. Protože jde o globalizované sdružení, má LBMA solidní přehled o dění na trhu drahých kovů. LBMA vydává výhled očekávání, kde mimo jiné prezentuje názory členů na vývoj cen drahých kovů v následujícím roce.

Jaký vývoj ceny zlata a ceny stříbra očekávají členové LBMA v letošním roce? Podívejme se na výhled pro letošní rok podrobněji. V roce 2012 byla průměrná cena zlata 1.669 dolarů za unci. V prvním letošním týdnu byla průměrná cena zlata 1.665 dolarů za unci. Cena zlata v roce 2013 by se podle předpokladu LBMA měla pohybovat kolem 1.753 dolarů za unci.

Průměrná cena stříbra v roce 2012 byla 31,15 dolarů za unci. V prvním týdnu letošního roku se cena stříbra pohybovala kolem 30,36 dolaru za unci. Cena stříbra v roce 2013 by se podle LBMA měla pohybovat kolem 33,21 dolarů za unci. Členové LBMA předpokládají, že nejnižší cena zlata v roce 2013 by mohla otestovat hranici 1.529 dolarů za unci, nejnižší cena stříbra by v roce 2013 mohla testovat 26 dolarů za unci. Ovšem jde o ceny orientační, berme je tedy vždy s rezervou. Důležitým faktorem u cenového dna jsou především pozice těžařů a celkové pozice COT.

Jestliže cena zlata má podle LBMA letos průměrně vzrůst o cca 5% a cena stříbra má vzrůst o 6%, pak další drahé kovy mají podle LBMA ještě vyšší růstový potenciál. Cena platiny by podle LBMA měla v roce 2013 být kolem 1.682 dolarů za unci, čímž by cena platiny oproti roku 2012 vrostla o více jak 8%. Palladium by mohlo růst dokonce o 15% až na 744 dolary za unci. Uvedená data budou zajímavá pro absolventy našich tradingových konzultací, kteří obchodují na burze. Údaje LBMA ukazují potenciál zisku zejména v kombinaci se znalostí pozic těžařů dle COT, což absolventi konzultací vědí.
Investorům, kteří na burze zatím neobchodují, připomínáme, že cenová spekulace v drahých kovech není rozumná. Nákup fyzického investičního stříbra a zlata slouží k zajištění proti inflaci, čili proti znehodnocení úspor. Platina a palladium jsou kovy určené pro velmi zkušené obchodníky, bez znalosti burzovního zajištění je drobným investorům nedoporučujeme.

Ale zpět k výhledu ceny zlata a stříbra. LBMA předpokládá v roce 2013 u zlata i u stříbra růst ceny. Důvodem je obecný předpoklad znehodnocování papírových peněz a očekávaný nárůst inflace. Výrazným faktorem pro cenové pohyby zlata budou nákupy zlata velkými institucemi a důvěra v papírové měny. Cenu investičního stříbra bude kromě znehodnocování papírových měn ovlivňovat především průmyslová spotřeba.

Výhled na ceny stříbra a zlata v roce 2013 může být určitým vodítkem, jak vidí vývoj trhu členové LBMA. Nejde však o křišťálovou kouli. Mnoho nezkušených investorů zjistilo, že čekat s nákupem na propad ceny
se nemusí vyplatit.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Za sedm měsíců 17% zhodnocení

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1. část)

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Korekce ceny stříbra: Jak jí lze využít?

Zpět na články

Nejnovější články


Výroční zpráva ČNB – část 1.

Výroční zpráva ČNB – část 1.

27. 5. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Nedávno jsem slíbil, že se podíváme na výroční zprávu ČNB. Dnes probereme rozvahu za ... číst dále

Fed minutes – kdo si počká, ten se dočká

Fed minutes – kdo si počká, ten se dočká

23. 5. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Ve středu zveřejnil americký Fed zápis ze svého posledního zasedání konaného na přelomu dubna ... číst dále

Zajímavá příležitost na drahých kovech?

Zajímavá příležitost na drahých kovech?

20. 5. 2019 - Autor: Filip Jeřábek
Dost možná. Za uplynulý týden spadla cena zlata oproti pondělnímu maximu (které mimochodem bylo ... číst dále

Centrální banky opět přichází na chuť zlatu

Centrální banky opět přichází na chuť zlatu

16. 5. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Centrální banky opět přichází na chuť zlatu a jejich investice do něj jsou na ... číst dále

Trumpův put?

Trumpův put?

13. 5. 2019 - Autor: Jan Dvořák
Možná ano. Místo „Greenspan put“ se možná začne říkat „Trump put“. Ve čtvrtek i ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.