Poměr zlato/stříbro napovídá další vývoj drahých kovů

11. 5. 2017 :: Autor: Elena Lindišová

Na trhu s drahými kovy se v posledních týdnech projevila silná překoupenost, jak jsem předpokládala v mé předchozí analýze. Stříbro i zlato tuto tržní nerovnováhu postupně narovnávají cenovým poklesem.

 

Stříbro se v době psaní tohoto článku nachází těsně nad 16 dolary. Při svém poklesu prorazilo dvě důležité bariéry na klesajících trendových přímkách. Jako další potenciálně silnou bariéru vidím na 16 a následně na 15 dolarech.

 

 

Pokles na zlatě nebyl tak dramatický. Jeho cena prorazila směrem dolů zatím pouze jednu trendovou přímku. Další zastávku vidím na 1200 dolarech.

 

 

A jaký bude další vývoj na drahých kovech? Mými poradci, jak už jistě víte, jsou velcí spekulanti a zajišťovatelé. Jejich pozice sleduji pomocí různých COT indikátorů. Na následujících dvou grafech můžete vidět jeden z nich – čisté pozice (net pozice), které se počítají velmi jednoduše jako rozdíl long a short pozic. Levý graf patří zlatu a pravý graf stříbru.

 

 

U stříbra si můžeme všimnout, že vyhrocenost se částečně snížila v porovnání se situací před měsícem. Z tohoto pohledu proto nevylučuji, že po tak prudkém poklesu může nastat krátká růstová korekce. Potom ale očekávám pokračování poklesu a otestování již zmíněných supportů.

 

Dalším indikátorem, který by nám mohl pomoci při analýze budoucího cenového vývoje, je známý poměr zlato/stříbro. Na jeho grafu vidíme proražení směrem nahoru (viz. levý graf). To naznačuje pokračování růstu tohoto poměru a tím pádem pokles drahých kovů. Pro drahé kovy začne být situace příznivá, až jakmile se poměr dostane na vyšší úrovně. V posledních letech se křivka poměru obracela v oblasti 80 – 85.

 

 

A na závěr jedna perlička ze světa komoditních spreadů. Pokles na drahých kovech se dal využít prostřednictvím intermarket spreadu zlato-stříbro. Na následujícím levém obrázku můžete vidět jeden z nich, který jsem analyzovala ve svém spreadovém reportu z 10.4. Spread profitoval z prudšího poklesu na stříbře, což pěkně odráží právě zmíněný poměr zlato/stříbro.

 

 

E-BOOK ZDARMA

 

Mohlo by Vás zajímat:
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).