Odstartovala obchodní válka USA – EU

3. 6. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Nic dobrého. Spojené státy začaly v pátek uplatňovat cla na ocel (25 %) a hliník (10 %) dovezený z EU, Kanady a Mexika. Objem exportu těchto komodit ze zemí EU do USA dosáhl oni necelých 6,5 miliardy dolarů. Něco takového zvyšuje rizika, zároveň to je rána do vazu globalizaci.
 
Reakce na sebe jistě nenechá dlouho čekat. Ze strany UE se mluví o clech na potravinářské komodity a ocel. Přičtu-li k tomu i vztahy USA – Čína, kde cela již fungují více než dva měsíce, může dojít ke zvýšení cenové hladiny. Krok Spojených států jistě nezůstane bez odezvy ani ze strany Kanady či Mexika.
 
Pokud se strany nedohodnou, nedopadne to dobře. Vždyť i „pouhé“ sankce USA proti Číně poškodí evropské ekonomiky – o 1/2 procentního bodu se ale sníží i růst ekonomiky Německa nebo Rakouska.
 
Zvýšení rizika jako celku je přesně ta situace, kdy drahé kovy slouží jako nástroj v době, kdy je vhodné budovat pojistku.  Nezapomínejte, že u nich nemá cenu trefovat přesné dno ceny – pokud ho trefíte, je to náhoda. Proto se vyplácí pravidelné investování – nesnažíte se trefovat do vývoje cen. Přesně toto je spolu s nulovými poplatky a nákup a skladování hlavní výhoda Stříbrného účtu.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).