Míra inflace v České republice v květnu 2024
V úterý byla zveřejněna míra inflace za květen 2024 v České republice. Meziroční inflace klesla z dubnových 2,9 % na 2,6 % v květnu, což je o 0,2 % méně, než předpokládali analytici. K poklesu inflace přispěly především potraviny a nealkoholické nápoje, proti nim šel růst nájmů (meziročně o 7,2 %).
Meziměsíční inflace se dostala na nulu, hlavně díky tomu, že ceny zboží klesly o 0,2 %, ceny služeb se oproti tomu zvýšily o 0,2 %. Vývoj od roku 2015:
Ceny zboží vzrostly o 0,9 % a ceny služeb se zvýšily o 5,3 %.
- Bydlení: elektřina +11,1 % (v dubnu 12,0 %). Zemní plyn – pokles o 6,6 % (v dubnu pokles o 5,8 %). Vodné opět beze změny +10,9 % stočné +10,5 %, také opět beze změny
- Imputované nájemné stejně jako v dubnu + 1,0 %, klasické nájemné +7,2 %, opět stejně jako v dubnu
- Potraviny a nealkoholické nápoje byly hlavním důvodem poklesu inflace. Ceny mouky v květnu klesly o 23,5 % (v dubnu pokles o 19,1 %), masa o 5,8 % (v dubnu o 3,9 %), vajec o 23,5 % (v dubnu pokles o 15,5 %). Ceny ovoce v květnu klesly o 6,7 % (v dubnu pokles o 2,8 %). Ceny nealkoholických nápojů zpomalily svůj meziroční růst na 4,0 % (v dubnu rychlý růst o 5,4 %).
- Stravovací služby +7,5 % (v dubnu +8,2 %), ubytovací služby + 10,2 % (v dubnu +9,0 %)
Petr Král, ředitel sekce měnové politiky ČNB řekl, že míra inflace je z pohledu bankovní rady uspokojivá. Doslova uvedl: „Meziměsíčně se cenová hladina v květnu nezměnila. Nevýznamné cenové pohyby v rámci většiny oddílů spotřebního koše se vzájemně vykompenzovaly. Květnová meziroční inflace byla prakticky ve shodě s jarní prognózou ČNB. Podle ní se inflace bude v průběhu celého letošního roku pohybovat na dohled 2% cíle.“
Míra inflace se vzdálila od horní hranice tolerančního pásma České národní banky. Nejbližší zasedání bankovní rady je naplánováno na 27. června a lze očekávat snížení úrokových sazeb.
Zpět na článkyNejnovější články
Zisk ČNB za rok 2024
13. 1. 2025 - Autor: Jan Dvořák
ČNB podle předběžných výsledků za rok 2024 vykázala rekordní zisk necelých 155 miliard korun, což ... číst dále
Česká národní banka loni významně posílila své zlaté rezervy.
9. 1. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Podle úterních statistik přidala ČNB během roku 2024 do svého portfolia bezmála 20,5 tun ... číst dále
Zlato a stříbro v roce 2024 a výhled pro rok 2025
6. 1. 2025 - Autor: Jan Dvořák
Zlato zaznamenalo v roce 2024 svůj nejlepší výkon za 14 let, kdy stanovilo řadu ... číst dále
Výhled Investičního BlackRock pro rok 2025
30. 12. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Milí přátelé, vážení klienti a obchodní partneři, děkujeme Vám za přízeň a přejeme jen to ... číst dále
Veselé Vánoce 2024
23. 12. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Milí přátelé, vážení klienti a obchodní partneři, děkujeme Vám za přízeň a důvěru ... číst dále
Silverum!