Maďaři kupují zlato – nahrazují výprodej z let 1990 – 1992

21. 10. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Po více než 30 letech se centrální banka Maďarska nakoupila zlato. Ubvedlo to ve svém komuniké z minulé středy. Důvodem říjnového nákupu zlata není spekulace na růst jeho ceny. Důvodem je skutečnost, že vedení centrální banky vnímá zlato jako nezbytný stabilizační prvek aktiv – ve svém oficiálním prohlášení o nákupu zlata je tomuto vysvětlení věnován nemalý prostor.

 
Tímto krokem stouply maďarské zlaté rezervy z 3,1 tuny na 31,5 tuny a dle vyjádření centrální banky nyní tvoří 4,4 % devizových rezerv. Zároveň uvedla, že nakoupené zlato již bylo převezeno do Maďarska. Suma 31,5 tuny není náhodná, je to objem zlata držený maďarskou centrální bankou po druhé světové válce v rámci stabilizace ekonomiky.
 
Na výše zmíněnou úroveň 3,1 tuny udržovanou až do letošního září se zlaté rezervy dostaly po tříletém výprodeji zlata v letech 1990-1992. Před tím v druhé polovině 80. let minulého století objem zlata držený maďarskou centrální bankou kolísal mezi 40 a 50 tunami.

 
P. S.

Měřeno v tunách zlata jsou v porovnání s ČR jsou maďarské zlaté rezervy přibližně trojnásobné, pokud jde o podíl na aktivech centrální banky je rozdíl ještě větší.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).