Legendární Greenspan: Zlato a stříbro jsou pojistka

20. 2. 2017 :: Autor: Martin Kopáček

Globální poptávka po zlatě vzrostla v roce 2016 o 2% na 4.309 tun. Tím bylo dosaženo nového maxima od roku 2013. Velmi důležitým tahounem poptávky byly investice, když do tzv. zlatých fondů (ETF) směřovalo loni plných 532 tun zlata.

 

Evropští investoři se připravují na možné turbulence v EU. Prvním velkým testem budou nizozemské parlamentní volby. Favoritem je od listopadu pravicová Strana svobody, která si podle průzkumů veřejného mínění udržuje voličskou přízeň 35%. Pokud tato strana zvítězí, bude to pro EU jasný signál, že dosavadní směřování Evropské unie není voliči vnímáno pozitivně.

 

Důležitý bude také vývoj ve Francii. Velká část politických komentátorů pracuje se scénářem, že Marine Le Pen, šéfka pravicové Národní fronty, postoupí v dubnovém prvním kole prezidentských voleb. Ve druhém kole v květnu se pak ukáže, zda Francouzi odmítají současnou imigrační politiku EU nebo nikoliv. K turbulencím by mohlo dojít i v Německu, byť zde si podle průzkumů koalice CDU-CSU patrně udrží potřebnou většinu. Investoři se obávají reakce finančních trhů – euro by mohlo začít razantně oslabovat. A proto od loňského roku přesouvají část kapitálu právě do drahých kovů.

 

To potvrzuje i rozhovor, který před několika dny poskytl bývalý šéf americké centrální banky, legendární Alan Greenspan. Připomeňme, že jde o muže, který ovlivňoval globální ekonomiku rozhodujícím způsobem téměř 20 let: ve funkci šéfa FEDu působil v letech 1987 až 2006 : „Investice do zlata je nyní pojištěním. Nikoliv pro krátkodobý zisk, ale pro dlouhodobou ochranu. Zlato vnímám jako primární globální měnu. Je to jediná měna, společně se stříbrem, která nepotřebuje podpis protistrany.“

 

Růst poptávky po drahých kovech dává Alanu Greenspanovi za pravdu. Cena zlata vzrostla k 1240 dolarům. Investiční stříbro je navzdory značným short pozicím velkých hráčů stále v růstové trajektorii a drží se těsně pod 18 dolary za unci. Investiční zlato meziročně zhodnotilo o 7%. Investiční stříbro roste daleko rychleji: meziměsíčně si investiční stříbro připsalo zisk 2,28%, meziročně investoři ve stříbře vydělali 13%.

 

 

E-BOOK ZDARMA

 

Mohlo by Vás zajímat:




Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).