Média & Blog

Koruna klesá. Co s tím?

19. 12. 2013 - Autor: Martin Kopáček

Zákrok ČNB smazal během dvou dnů 5% reálné hodnoty korunových úspor. Zdražily se tím dovozové komodity, od ropy po víno. Pokles koruny nadále pokračuje, za české koruny získáme stále méně eur anebo dolarů.
V posledních týdnech nám přišla řada dotazů, jak se lze bránit proti tomuto trendu. Odpověď je sice jednoduchá, ale ne snadná: Překonejte tempo poklesu české měny nákupem protiinflačních aktiv, zvýšením příjmu anebo naopak z poklesu české koruny vytěžte maximum. Ano, tyto rady jsou jednoduché. Jak to vypadá v praxi s jejich realizací? Budu popisovat to, co v praxi realizuji já – a myslím, že tento postup může realizovat v podstatě kdokoliv.

První možností je nákup protiinflačních aktiv. Jde například o podíly v ziskových společnostech, akcie veřejně obchodovaných firem – anebo o nákup drahých kovů. Drahé kovy jsou klasickou pojistkou proti znehodnocování měny. Kde začít, poradí například náš seriál o budování portfolia drahých kovů . Sám ve svém portfoliu investiční stříbro a investiční zlato držím. Cenový pokles obou kovů je pro mne vždy vítanou šancí rozšířit toto portfolio drahých kovů.

Dále asi každého napadnou nemovitosti. Pozor, nesdílím nadšení řady lidí, že si ušetří na další dům/byt a budou jej pronajímat. Mnozí Američané (Angličané, Němci, Holanďané…) v nedávné globální krizi na tento model dost tvrdě doplatili. Je možné, že dojde k problémům i na tuzemském realitním trhu? Myslím, že rizika rostou. V tuzemsku například klesá porodnost a naopak roste počet vzdělaných a úspěšných lidí, kteří budou bydlet trvale mimo ČR. To je jen zlomek potíží, které na vlastníka nemovitosti čekají, Kromě bídné likvidity při prodeji jsou zde rizika nárůstu zdanění (vzpomínáte na poslední zvýšení DPH?) atd. atd.

Podívejme se na možnosti zvýšení příjmu pro překonání poklesu koruny. Je možné vybudovat vlastní firmu nebo živnost. Ale není nezbytné firmy budovat od základu -je možné získat podíl ve fungujících firmách a podílet se na zisku. Letmým nahlédnutím do obchodního rejstříku si může každý snadno zjistit, ve kterých firmách mám podíly. Často ovšem je tato varianta podmíněna poměrně vysokou finanční částkou. Akcie jsou dostupnější, ale zde již zpravidla pro malého akcionáře není šance zásadně ovlivnit chod firmy. Českým akciím se spíše vyhýbám, byť malé portfolio dividendových akcií držím i na českém akciovém trhu.

Vhodnou možností zvýšení příjmu je trading, čili obchodování na finančních trzích. Obchoduji opce a toto obchodování učím i další zájemce. Výsledky mohou být dobré, jak ukazují třeba zkušenosti zkušenosti absolventů mých tradingových konzultací. Možností, kde získat informace o obchodování na finančních trzích, je samozřejmě řada. Existuje nespočetně knih anebo kurzů. Je na každém, jakou cestou se vydá.

Třetí možností je vydělat přímo na pohybech měn, čili třeba těžit z posílení eura k dolaru. Anebo těžit z poklesu hodnoty koruny. Měnové trhy jsou zajímavou příležitostí. I zde je zapotřebí získávat zkušenosti a informace. Podle mého názoru jsou měnové trhy složitější než opce. Úspěšně zde ale lze obchodovat i automatické strategie, které vyvíjí specialisté pro komerční využití. Osobně mám tyto způsoby obchodování rád, protože nevyžadují můj čas a osobní přítomnost. A profity mohou být zajímavé. Investor musí být ale velmi obezřetný, jaký systém kupuje. Na jeden dobrý systém připadá pět slabých a deset vyloženě podvodných. Osobní dobrou zkušenost mám například se systémy strategyqant. Kdo chce na pohybech měnových trhů profitovat, měl aby ale chápat podstatu. Doporučuji navštívit seminář, kde je vše podrobně vysvětleno . Mimochodem: Toto je seminář, na který se sám chystám – s autorem systému se osobně znám a rád ho zase uvidím tzv. v akci. Jako vánoční dárek pro 10 nejrychlejších jsem s autorem vyjednal slevu 10% – do formuláře stačí napsat, že se hlásíte na základě tohoto článku. Na akci vás rád uvidím a můžeme o přestávce probrat třeba další zde uvedená témata.

Nastínil jsem možnosti, které může každý dělat proti znehodnocování svých úspor. Jistě bude možností víc, ale já jsem zde shrnul to, co sám realizuji. Z osobní zkušenosti proto mohu potvrdit, že se dá intervencím ČNB velmi dobře čelit. Způsoby existují. Je na každém, zda se pasivně tzv. prospoří do chudoby, nebo zda bude aktivně zvyšovat svoje zdroje. Volím aktivní cestu a přeji každému, aby své úspory nejen ochránil, ale i náležitě rozmnožil.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investoři do státních dluhopisů právě dostali facku

Řecký pacient má potíže. Banky nerady půjčují, přijde devalvace ?

Burza zlata: Manipulace ceny algoritmickými obchody?

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Zpět na články

Nejnovější články


Velká Británie má také co dělat s inflací

Velká Británie má také co dělat s inflací

18. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
O vývoji ekonomiky ve Velké Británii se u nás moc nemluví, proto se nyní ... číst dále

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

Růst inflace se zpomalil. Zatím.

15. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Červencová inflace ve výši 17,5 % představuje maximum od prosince 1993 a její růst ... číst dále

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

Moody’s sice snížila výhled ratingu ČR, přesto se držíme na vysoké úrovni

11. 8. 2022 - Autor: Jiří Jánský
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila výhled ratingu u ČR ze stabilního na negativní. Rating ... číst dále

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

ČNB poprvé po roce nezvýšila úrokové sazby

8. 8. 2022 - Autor: Jan Dvořák
Na svém čtverečním zasedání Bankovní rada nezvýšila po roce úrokové sazby. Zajímavé je, že ... číst dále

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

Inflace v eurozóně stále pokračuje v růstu

4. 8. 2022 - Autor: Jindřich Walter
Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v dosahování historických maxim, červencová činí 8,9 % (v červnu ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE