Japonští centrální bankéři se spoléhají na Čínu

17. 3. 2019 :: Autor: Jan Rohrbacher

BoJ zmírňuje svůj optimismus ohledně dalšího vývoje nejen tamní, ale i globální ekonomiky. Jako všichni ostatní se bojí americko–čínské obchodní války a nevyzpytatelnosti dopadů kolem Brexitu. Proto se banka obává i zhoršení exportu – vždyť lednový pokles vývozů byl nejsilnější za poslední dva roky. BoJ zároveň vyjádřila naději, že zpomalení globální ekonomiky je jen dočasného rázu. Pokud by se situace dále zhoršovala, BoJ by musela začít podnikat další kroky. Prozatím BoJ slibuje i nadále držet úrokové sazby v záporných číslech a výnos desetiletých bondů na nule. Přitom úrokové sazby na nule jsou tam mnohem déle než v EU a nijak za ty roky nezabraly.

Japonští centrální bankéři se spoléhají na Čínu. Doufají, že stimulační plán čínské vlády pomůže posílit nejen japonský export přímo do Číny, ale i globální ekonomiku jako celek a tím i japonský export do dalších zemí.

Zdá se, že dvouprocentní inflace je opravdu jen cíl na papíře. Nic víc. Podle řady ekonomů by BoJ měla svůj inflační cíl snížit na polovinu. Podle ministra financí by snaha BoJ dostat inflaci na 2% úroveň mohla špatně dopadnout.

Tak jako tak, o dalších krocích BoJ rozhodne vývoj globální ekonomiky.

 

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).