Média & Blog

Inflace zaútočila. Jak se bránit znehodnocení úspor?

13. 2. 2017 - Autor: Aleš Novotný

Inflace v lednu přeskočila maximum, které se pokoušela nastavit Česká národní banka. Místo očekávaných 1,9% za rok je lednová inflace již nad limitem. Lednová data ukázala, že inflace je již 2,2%. I takto „mírná“ inflace během pouhých deseti roků sníží hodnotu úspor o čtvrtinu. Peníze, jak jsme si ukázali v dřívějším článku , jsou pouze dluh. Růst inflace ukazuje, že peníze nejsou podpořeny žádnou reálnou hodnotou.

U lidí, kteří si spoří na důchod, bude situace ještě horší. Dvouprocentní inflace dokáže během 30 roků pohltit přes polovinu kupní síly úspor. Člověk tedy po třiceti letech spoření může skončit s částkou, za kterou si koupí polovinu toho, co nyní. A nezapomínejme, že inflace ukrajuje i ze státního příspěvku k penzijnímu spoření.

Znehodnocování koruny znamená, že se znehodnocují úspory obyvatel. Peníze ztrácejí cenu, kupní síla koruny klesá. Ceny v obchodech se pomalu, ale jistě zvyšují, aby obchodníci dorovnali ztráty z inflační měny. Jde často o zdražení v řádu desítek haléřů, ovšem za měsíc to již v nákupním koši může znamenat o několik stokorun vyšší cenu.

Zklamáni budou i střádalové. Úroky se zvyšovat nebudou. Téměř nulové úroky v bance budou nadále trvat. Výnosy z dluhopisů jsou často i záporné. Jak uložit peníze tak, aby je inflace neznehodnocovala? Rozumný investor by měl včas začít budovat portfolio, které mu bude přinášet výnosy, ideálně i jeho potomkům. Zatímco penze končí smrtí, portfolio se předává z generace na generaci. Jak takové portfolio sestavit?

Nejprve si řekněme, co od portfolia očekáváme: Chceme ochránit naše peníze před inflací a také chceme získat další zdroj peněz. Ochrana peněz před inflací funguje v dlouhodobém horizontu samozřejmě prostřednictvím drahých kovů. Vzhledem k růstu inflace jsme zaznamenali nárůst objednávek stříbrných mincí Maple Leaf , jejichž objednávky vzrostly po vyhlášení údajů o inflaci téměř o 30%. Velký zájem je také o stříbrné investiční slitky v provedení 10 uncí . Drahé kovy jsou osvědčeným způsobem ochrany peněz před inflací – odborníci se shodnou na tom, že by každý investor měl mít v drahých kovech 15-25% svých úspor. Tak lze předpokládat, že při krachu trhů a inflačním znehodnocení peněz naopak cena drahých kovů výrazně vzroste.

Pro pravidelné ukládání peněz do drahých kovů doporučujeme založení Stříbrného účtu . Stovky uživatelů Stříbrných účtů investují do drahých kovů pravidelně a tím získávají ty nejlepší podmínky: průměrování ceny, vše je bez poplatků a bez závazků. Pravidelným spořením do drahých kovů – třeba i v malých částkách – se dá během let vybudovat solidní ochranný polštář proti znehodnocení peněz.

Druhým hlediskem při stavbě portfolia je vytvoření dalšího zdroje peněz. Čili takových příjmů, které nám zajistí peníze na důchod. Tyto zdroje peněz musí být takové, aby fungovaly nezávisle na nás samotných – zdroj peněz budujeme totiž nejen pro nás, ale i pro generace našich potomků. Zpravidla jde o získání příjmů z dividend a podílů na zisku od nejlepších světových firem – a to nákupem kvalitních akcií . Tyto akcie mohou přinášet peníze třeba čtyřikrát do roka, kdy firmy vyplácejí svým akcionářům podíly na zisku.

Inflaci rozhodně nepodceňujte, protože ukrajuje neustále z vašich peněz. Spoření do drahých kovů, nákupy zlata a stříbra, investice do akcií kvalitních firem jsou způsoby, jak naše peníze ochránit a jak si zajistit solidní životní standard. Je ovšem zapotřebí začít třeba i s malými částkami, důležité je ale začít včas!

E-BOOK ZDARMA

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Vánoční sleva? Ano, stříbro je pod 16 dolary!

Zlato jako tzv. politický kov

Dárek, který vydělává: Investice se vyplatila

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio drahých kovů, 1. část

Zpět na články

Nejnovější články


Ceny fyzického stříbra II.

Ceny fyzického stříbra II.

17. 10. 2019 - Autor: Jan Hájek
Dne 30.9.19 jsme zde publikovali informaci o problémech na trhu se stříbrnými mincemi a slitky. ... číst dále

Záporné úrokové sazby se šíří Evropou.

Záporné úrokové sazby se šíří Evropou.

14. 10. 2019 - Autor: Jan Rohrbacher
Před necelými dvěma měsíci jsme psali o tom, jak se hlavně Evropou šíří záporné ... číst dále

Fed Minutes

Fed Minutes

10. 10. 2019 - Autor: Jiří Jánský
Včera Fed zveřejnil Minutes z posledního zasedání, kde snížil sazby o 25 bp. Věnoval jsem ... číst dále

Změna pozice (nejen) Fedu

Změna pozice (nejen) Fedu

7. 10. 2019 - Autor: Jiří Jánský
Fed býval nazýván „Lender of Last Resort“. Tedy někdo, kdo bance v problémech půjčí peníze, ... číst dále

Bankovní daň se prozatím odkládá

Bankovní daň se prozatím odkládá

3. 10. 2019 - Autor: Jindřich Walter
Premiér Babiš odmítá zavedení takzvané bankovní daně. Ta by zvýšila sazbu daně z příjmu pro ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.