Inflace ve Spojených státech

26. 11. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Inflace, kterí se objevuje v titulkých zpráv (CPI) byla před měsícem byla v USA 2,3 %, nyní se v souladu s očekáváními zvedla na 2,5%. Tahounem byly ceny energií, které za 12 měsíců vzrostly o téměř 9 %. Po nedávném širove zmiňovaném masakru ceny ropy je však málo pravděpodobné, že by inflace nadále rostla nějakým rychlejším tempem. Tento vývoj eliminoval růst reálných mezd. Tato inflace však Fed nezajímá.
 
Fed sleduje inflaci bez započtení cen energií a potravin, takzvanou jádrovou („core¨) inflaci. Ta meziročně činila 2,1 %. Očekává se však její zpomalení opět pod úroveň 2 procent. Fed by ale rád inflaci ještě vyšší. Inflace se totiž dlouhodoběji nedrží nad „magickou“ hranicí 2 procent. Na tuto úroveň inflace při své měnové politice cílí jak Fed, tak i ECB nebo ČNB. Uvědomme si, že zde o jednorázovou hodnotu, jedná se dlouhodobější průměr. Proto po delším období nízké inflace může Fed rád vidět nějakou dobu i inflaci na 2 procenty.
 
To přináší otázku ohledně budoucího tempa zvyšování úrokových sazeb, vždyť zvyšování úroků je protiinflační opatření. Pravděpodobnost zvyšování sazeb v roce 2019 proto klesá.
 

 
P.S.
Připomínám, že v první polovině prosince budeme rozesílat vaše Stříbrné účty, abyste měli naspořené mince a slitky ve svých rukou ještě před Vánoci. Proto žádáme všechny o kontrolu zasílacích adres a jejich případnou opravu.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).