Inflace v historii – zlato chrání

20. 9. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Často kolem sebe slyšíme, jak je nutní přibližně 2% míra inflace (ani o moc více, ani o moc méně), aby nenastaly ekonomické problémy. Zajímavý je pohled do historie.
 
Kumulativní míra inflace za celé 19. století ve Spojených státech byla kolem 2 procent. Samozřejmě, ve Spojených státech byla období jak větší inflace, tak i deflace, Ale výsledkem byl takovýto. Tedy tolik, co dnes považujeme za zdravou roční míru.
 
Podobně na tom byla i Velká Británie, tam to bylo od roku 1800 až těsně před začátek druhé světové války (přesněji do roku 1938). Od roku 1938 do dneška se následně ceny ve Velké Británii zpadesátinásobily.
 
Celkem 25 zemí má statistiky inflace alespoň od roku 1900. Jen 5 zemí z nich nikdy nezažilo inflaci nad 25 % ročně. Je 4 země z těchto 25 (USA, Kanada, Nizozemí a Švýcarsko) má průměrnou míru inflace pod 3 procenty. Vítězem je Švýcarsko s průměrem 2,1 %.
 
Dalších několik čísel:
 
Od zrušení zlatého standardu (cena 35 dolaru za unci zlata) se žádná země na světě nedostala pro průměrnou inflaci 2 procenta, 28 ze všech zemí světa má průměr po 5 procenty. Dnešní cena zlata je na úrovni kolem 1.200 dolarů, tedy průměrné zhodnocení přibližně 8 % ročně, což již pokrývá hlavní světové měny. Přesně to ukazuje, jaké je role zlata – ochrana proti znehodnocení měny.
 
Pokud chcete budovat zlaté a stříbrné rezervy, je tu pro vás Stříbrný účet. Samozřejmě se vyplácí pravidelné investování – nesnažíte se trefovat do vývoje cen. Přesně toto je spolu s nulovými poplatky a nákup a skladování hlavní výhoda Stříbrného účtu. Proto neváhejte a využívejte ho k vaší plné spokojenosti.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).