Blog o drahých kovech

Inflace pokračuje ve zpomalování

11. 9. 2025 - Autor: Jan Hájek

Český statistický úřad zveřejnil data o inflaci za srpen 2025. Potvrzuje se tak trend, že růst cen postupně zpomaluje.

  • Meziroční inflace klesla z červencových 2,7 % na 2,5 %. To je o něco méně, než čekala Česká národní banka (ČNB). Stále se zejména díky pohonným hmotám drží v tolerančním pásmu ČNB, které má horní hranici 3 %.
  • Ceny zboží stouply jen o 1,1 %, zatímco ceny služeb dál rostou rychleji – o 4,7 %.
  • Meziměsíční inflace byla v srpnu jen +0,1 %, což je výrazné zpomalení proti červenci (+0,5 %).

Co zdražuje a co zlevňuje

 

Na celkový vývoj mají velký vliv ceny energií. Elektřina i plyn dál zlevňují, zatímco vodné a stočné rostou stejným tempem, jako po celý letošní rok. Nájemné stouplo meziročně o 5,7 %.

 

V potravinách je vidět zmírnění růstu – například máslo zdražilo o 11 %, zatímco v červenci to bylo přes 15 %. Podobně i čokoláda a sladkosti zdražují pomaleji. Mírné zrychlení je naopak stravovacích služeb: +4,6 % (v červenci +4,5 %).

 

Pokračuje také několik měsíců trvající pokles cen pohonných hmot – v srpnu byly o 7,6 % levnější než před rokem. I díky tomu je inflace pod zmíněnými 3 %.

 

Pohled ČNB

 

Inflace je sice pod odhadem centrální banky, ale podle jejího měnového experta Petra Sklenáře ještě není důvod k uvolnění politiky: „Vývoj jádrové inflace ukazuje, že celkový cenový vývoj v domácí ekonomice ještě není plně stabilizován a vyžaduje přísné měnové podmínky.

 

Pravděpodobnost, že by ČNB už na zářijovém zasedání snížila úrokové sazby, je proto velmi nízká.

 

Zpět na přehled článků
Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 15 let na trhu.
Výhodné ceny
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - E-shop Silverum má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Reserve Bank of New Zealand
Logo 24SAFE

Další obchodní partneři: Česká národní banka, Česká mincovna