Blog o drahých kovech

Globálně rostoucí inflace

14. 4. 2022 - Autor: Jan Dvořák

V uplynulých třech dnech byly oznámeny tři významné míry inflace. V pondělí jsme psali o tom, že české ministerstvo financí zvýšilo minulý týden odhad letošní inflace na 12,3 %. Hned v pondělí to bylo potvrzeno, březnová meziroční míra inflace dosáhla 12,7 %, což představuje maximum od jara 1998 (únorová činila 11,1 %).

Kromě samotné míry inflace je na  grafu zajímavé i levá osa. Nyní končí na 15 %, před několika měsíci byla na 10% úrovni. Tahouny byly ceny pohonných hmot, elektřiny, plynu či dopravy a vybraných druhů potravin. Je možné, že ke změně pravé osy dojde, inflace nad 15 % není nemožná, vždyť i J. Rusnok mluvil o možné 14 % inflaci. Česká národní banka bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.

 

V úterý byla oznámena inflace ve Spojených státech, která vzrostla z únorových 7,9 % na 8,5 %, což představuje maximum od roku 1982. Inflace se Spojených státech má stejné tahouny jako u nás. Jedná se o energii, dopravu a potraviny. Fed jistě bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat. Zvýšení o oblíbených 0,25 % je méně pravděpodobné, nežli rychlejší zvýšení.

 

Ve středu oznámená inflace ve Velké Británii dosáhla 7,0 %, což je maximum od roku 1992. Také zde jsou tahouny inflace stejné položky a i zde se počítá se zvyšováním úrokových sazeb.

 

Inflace poroste i nadále, včetně eurozóny, kde byla oznámena již dříve a kde dosahuje 7,5 %.

 

Zpět na přehled článků
Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 15 let na trhu.
Výhodné ceny
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - E-shop Silverum má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Reserve Bank of New Zealand
Logo 24SAFE

Další obchodní partneři: Česká národní banka, Česká mincovna