Fed i nadále zmenšuje rozvahu

13. 1. 2019 :: Autor: Jan Dvořák

Fed i nadále dodržuje svůj slib a postupně rozpouští důsledky kvantitativního uvolňování. První krok učinil koncem roku 2017. Neprodává je, nechává je expirovat a nenahrazuje je. Stávající hodnota ve výši 4.058 miliard dolarů je nejnižší za posledních 12 měsíců, pokles činí 402 miliard, z toho v prosinci došlo k poklesu o 28 miliard. V časovém vývoji se Fed posunul zpět na začátek roku 2014.
 
Názorný graf je zde:
 

 
Ve více než polovině případů – celkem za 243 miliard – jde o vládní dluhopisy, které po expiraci nejsou v portfoliu Fedu nahrazeny nově emitovanými.  V prosinci šlo o 18 miliard.
 
Druhou složkou snižující objem aktiv Fedu jsou Mortgage – Backed Securities (MBS), tedy cenné papíry, které sehrály významnou roli ve finanční krizi let 2008/2009, včetně jejího nastartování. Objem MBS šel dolů o 133 miliard. Zbytek poklesu jsou ostatní cenné papíry.
 
Snad bude Fed ve své politice pokračovat. Jakékoliv vybočení z rutiny by bylo vnímáno velmi negativně.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).