Evropská past: Náklady na budoucnost

24. 4. 2017 :: Autor: Jan Hájek

Odborníci očekávají, že Evropu čeká během deseti roků další vlna znehodnocování měn. Důvodem je nepříznivá demografická situace, kdy populace stárne. Prohlášení multikulturalistů, že novými plátci budou imigranti, končí fiaskem. Náklady na budoucnost porostou, hodnota peněz bude klesat. Drahé kovy, zlato a stříbro, čeká podle odborníků během deseti let růst.

 

Drahé kovy jsou vždy vnímány jako investice do budoucnosti. Zlato a stříbro plní roli přístavu bezpečí, čili pojistky proti inflaci nebo jiným formám znehodnocování úspor. Pro investory je proto rozhodující dlouhodobé hledisko: drahé kovy jsou vnímány jako investice, která se může dědit z generace na generaci. Demografický a sociologický vývoj v EU ukazuje, že tlaky na znehodnocování úspor patrně porostou.

 

Demografie je neúprosná. Pokud porodnost klesá, pak bude populace stárnout. Víc důchodců znamená větší nároky na zabezpečení penzí a zdravotní péče. Ovšem v situaci, kdy noví plátci nepřibývají, je průběžný systém odsouzen k pozvolnému kolapsu.

 

Neúprosná jsou také pravidla sociologie. Úvahy multikulturalistů, že dovoz imigrantů z Afriky zvýší počty zaměstnanců a plátců do systému, končí fiaskem. Kulturní nekompatibilita nově příchozích nese řadu potíží – problémy s integrací imigrantů přiznává konečně i Německo. Přes původní maximální vstřícnost vůči nově příchozím trvají problémy se začleněním. Nelze tedy očekávat, že tito imigranti budou záchranou veřejných rozpočtů.

 

Je možné, že se tlak na veřejné rozpočty naopak zrychlí a zvýší – a to by znamenalo tlak na hodnotu měn. Euro nemá na růžích ustláno. Stárnoucí populace, nově příchozí často závislí na sociálních dávkách. Evropští političtí lídři si bohužel také zvykli „kupovat“ voliče zvyšováním sociálních výhod, příspěvků a dávek.

 

Drahé kovy v takovém prostředí mohou velmi výrazně profitovat. Postupné zhoršování stavu veřejných rozpočtů, které by vedlo k oslabování měn, by naopak zvyšovalo poptávku po „přístavu bezpečí“. Dlouhodobý charakter investice do drahých kovů má vekou přednost – zlato i stříbro zkušení investoři vnímají jako hodnotu, kterou mohou uchovávat po celé generace.

 

Pravidelné spoření do drahých kovů v prostředí současné Evropy může nést velmi zajímavé výnosy. Dlouhodobý charakter investice je umocněn pravidelným přikupováním, čili průměrováním ceny nakoupeného investičního zlata a stříbra. Postupné ukládání prostředků do drahých kovů tedy může pomoci překonat negativní důsledky nepříznivé budoucnosti Evropy.
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).