ECB a BoE se chystají na tvrdý Brexit. Konečně.

7. 3. 2019 :: Autor: Jan Dvořák

Obě tyto centrální banky se konečně spolu chystají na tvrdý Brexit. Respektive připravují nástroje (swap linku), pomocí kterých by byly schopné eliminovat největší rizika. Evropská centrální banka a Bank of England dojednaly krizovou swapovou linku na zajištění nepřetržitých dodávek likvidity na finanční trhy. Nemohou si dovolit něco podobného, co nastalo na podzim 2008, kdy banky měly problémy s likviditou.
 
BoE bude v případě nutnosti zásobovat britské banky eury získanými od ECB. Obě banky samozřejmě doufají, že to nebude třeba, že už samotná informace o této dohodě pozitivně ovlivní likviditu na trzích. BoE má podobnou dohod již 5 let s Fedem, a s centrálními bankami Kanady, Japonska a Švýcarska. O to překvapivější se mi jeví, že něco podobného nebylo dávno sjednáno s ECB (zde se spekuluje o tom, že BoE zájem měli, ale negativně se k tomu stavěla ECB).
 
Níže vidíte možné scénáře dalšího vývoje Brexitu podle vývoje během příštího týdne:
 

 

Největším stávajícím rizikem ohledně Brexitu je přílet hejna šedých labutí. Od toho jsou zde drahé kovy, které  jsou dobrým nástrojem pro ochranu před nejistotou. Pokud se vám zdá volatilita ceny zlata nebo stříbra velká a chtěli byste ji zmenšit, využijte k tomu Stříbrný účet pro spoření nejen do fyzického investičního stříbra, ale i do fyzického investičního zlata.

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).