Drahé kovy předvedly prudký pokles

9. 3. 2017 :: Autor: Elena Lindišová

Cena zlata se aktuálně pohybuje kolem 1 210 dolarů za unci. Významný support vidím na 1 180 dolarech. Možná se někteří divíte, proč ne kulatých 1 200 dolarů. Když se ale podívám na vývoj ceny za poslední měsíce, zlato si hladiny 1 200 dolarů moc nevšímalo a často přes ni jen tak „přejelo“. Naopak na hladinu 1 180 dolarů cena několikrát jasně zareagovala, a proto ji považuji za potenciálně silnější „polštář“ na cestě směrem dolů.

 

Stříbro se momentálně pohybuje těsně nad 17.20 dolarů za unci. Zde vidím dva zásadní supporty, které by mohly jeho cenu v případě dalšího poklesu zastavit. Jsou to 16.5 a 16.0 dolarů.

 

 

Nezapomínejme ale ještě na jeden velmi silný support, který najdeme na trendových přímkách začínajících koncem roku 2015 (viz. další dva grafy). Myslím si, že pro drahé kovy bude setkání s těmito přímkami velmi klíčové a zde se ukáže pravá síla nebo slabost trhů.

 

 

A jak to vypadá z pohledu těch největších hráčů na trhu? Začnu nejprve se stříbrem, protože tam je situace na první pohled jasná (obrázek vpravo). Zajišťovatelé (červená křivka) extrémně prodávají a velcí spekulanti (zelená křivka) naopak extrémně nakupují. Takové situace nám naznačují překoupený trh, jinak řečeno vysoké ceny stříbra a tedy vyšší pravděpodobnost alespoň krátkodobého poklesu.

 

V případě zlata COT index (obrázek vlevo) skupiny zajišťovatelů poměrně výrazně klesl a dostal se téměř na hodnotu -0.6. Nejsme tedy daleko od posledního lokálního minima, které v září předznamenalo budoucí pokles.

 

Skupina velkých spekulantů až tak přesvědčivá není. Sice se nápadně zvýšil podíl nákupních pozic za poslední dva týdny (viz. výrazný růst zelené křivky), přesto je ale skupina spíše neutrální. To znamená, že nám nenaznačuje jednoznačné pokračování v růstu, ale zároveň ani jednoznačný obrat trendu na pokles.

 

 


Poměr zlato/stříbro
je z krátkodobého hlediska více nakloněný „medvědím“ směrem. Na grafu jasně vidíme odmítnutí klesnout pod support v oblasti 67-68 a nedávno došlo i k proražení rezistence. V krátkodobém horizontu je zde proto náznak poklesu cen drahých kovů. Z dlouhodobého hlediska je situace samozřejmě odlišná, ale o tom si povíme jindy.

 

Když si všechny tyto věci spojíme dohromady, vychází nám možnost poklesu cen v nejbližším období. Pro investory je to dobrá zpráva, jelikož se můžeme těšit na dobré nákupní příležitosti. Investiční stříbro a investiční zlato je nyní na několikatýdenních minimech, a proto velcí investoři nakupují.

Nakupování ve slevě miluje každý, ale nezapomínejme na jedno! Drahé kovy jsou velmi citlivé na politické a ekonomické fundamenty, které mohou cenami nečekaně zahýbat.

 

Zlato a stříbro momentálně poklesly i z důvodu očekávání rychlejšího zvyšování úrokových sazeb v USA (již tento měsíc). Může se ale klidně stát, že se FED rozhodne tento krok opět odložit, popřípadě nezvýšit úroky podle očekávání. To by mohlo způsobit oslabení dolaru a naopak růst drahých kovů. I to je důvod, proč investoři využívají nynějšího poklesu cen k nákupům.

 

 

E-BOOK ZDARMA

 

Mohlo by Vás zajímat:
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).