DOW x GOLD – vrchol ano či ne?

30. 9. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

Tento graf je stoleté porovnání cen zlata s indexem DJIA – pěkně cyklické. Historické maximum je ne hondotě necelých 40 z roku 1999, kdy se blížil vrchol dot-com bubliny. Historické minimum 1,6 pochází z roku 1979, kde se naopak cena zlata blížila svému tehdejšímu mnohaletému maximu a akcie se pomalu ale jistě chystaly na dvacetiletý býčí trh. Zajímavé je, že dno tohoto poměru z letošního tisícileté je v porovnání s minulými minimy několikanásobné.
 

Podívejte se na graf – předem upozorňuji na logaritmické měřítko.
 


 

Fed je aktuálně rád za inflaci a bude nejspíše tolerovat i její dočasné výšení nad cílová 2 procenta. Zároveň (i když asi ne zcela adekvátně) plánuje zvyšovat i úrokové sazby. Ve standardním prostředí by Fedem tolerovaáná zvýšená inflace měla tlačit ceny zlata nahoru, zvyšující se úroky cena akcií dolů. To by bylo možné považovat historii za vodítko. Poměr DOW x GOLD by dle toho měl začít klesat. Protože je prakticky nemožné trefit vrchol nebo dno ceny čehokoliv, je už nemožné trefit vrchol tohoto ukazatele.
 

Nejen, že je už nemožné trefit vrchol tohoto ukazatele, navíc se americká ekonomika poprvé v historii nachází ve fázi „upouštění QE“. To je další velká neznámá vstupující od funkce. Budoucí pohyb DOW x GOLD tak bude základem pro množství budoucích studií, disertačních prací apod. Proto jsem na budoucí vývoj tohoto poměru opravdu zvědav. Přesně proto je vhodná diverzifikace – nasmíchat koktejl různých druhů aktiv a nesázet vše na jednu kartu. A jetě k tomu doplnit časovou diverzifikaci, tedy nákupy aktiv rozložené v čase ( tak zvané průměrování cen).

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).