Dolar a sentiment tlačí drahé kovy vzhůru

23. 3. 2017 :: Autor: Elena Lindišová

I přesto, že FED před týdnem úrokové sazby v USA přece jen zvýšil, drahé kovy od té doby stoupají vzhůru. Zlato i stříbro si připsaly přibližně 4%, což můžeme z hlediska tak krátké doby považovat za poměrně výrazný pohyb na sever. A proč ceny drahých kovů neklesly i přes pozitivní zprávy ohledně vývoje americké ekonomiky? Zvýšení úrokových sazeb trhy očekávaly téměř se 100% pravděpodobností, takže tato informace byla v cenách drahých kovů zahrnuta dávno před samotným vyhlášením. Zasedání FEDu proto nepřineslo vlastně nic nového, a kovy proto neměly důvod dále klesat.

 

A jaké jsou další vyhlídky? Zlato i stříbro mají docela pěkně „našlápnuto“. Proto si myslím, že by se zlato mohlo vyšplhat až k 1 300 a stříbro až k 18.5 dolarům. Zlato má na své cestě ještě jednu bariéru na 1 260 dolarech, ale předpokládám, že ji hravě prorazí.

 

 

Jakou náladu mají největší hráči na trhu? Dnes se pro změnu podívejme na čisté pozice, které jednoduše zobrazují rozdíl nákupních a prodejních pozic v dané skupině. Pokud jste se ještě s tímto indikátorem nesetkali, nelamte si s výpočtem hlavu. Postačí si spojit barevné křivky s cenou a souvislost je jasná na první pohled. Například pozice skupiny velkých spekulantů se u zlata nacházejí na lokálním minimu těsně pod hodnotou 50 000 čistých pozic. Když si podobné hodnoty v minulosti spojíme s cenou, často zjistíme shodné načasování s cenovými minimy. Pozice zajišťovatelů jsou dá se říci neutrální, jelikož mají zatím k extrému daleko.

 

 

Co se týče stříbra, tak tam se obě skupiny shodují a spíše nám naznačují překoupený trh. To znamená vysoké ceny stříbra a tedy vyšší pravděpodobnost budoucího poklesu. Pokud ale bude růst zlato, pravděpodobně s sebou potáhne i stříbro. Z pohledu technické a COT analýzy se tedy spíše přikláním ke scénáři budoucích vyšších cen drahých kovů alespoň v krátkodobém horizontu.

 

 

Dlouhodoběji je samozřejmě těžší něco očekávat s rozumnou pravděpodobností. Je tu ale jedna věc, která by mohla hrát do karet drahým kovům. Mám na mysli americký dolar, na němž došlo k proražení důležitého supportu na hladině 100. Pokud se nejedná o falešné proražení, je to z mého pohledu poměrně silný signál slabého trhu. A stějně jak platí, že zlato je větší trh než stříbro, tak dolar je řádově větší trh než zlato i stříbro dohromady. Slabý dolar by proto tlačil drahé kovy nahoru bez ohledu na ostatní faktory.

 

Tuto tezi podporuje také COT analýza dolaru, která ukazuje na překoupený trh. To znamená vyšší pravděpodobnost pokračování v poklesu, a tím pádem pokračování růstu na drahých kovech.

E-BOOK ZDARMA

 

Mohlo by Vás zajímat:
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).