Další tiché kroky Fedu

7. 5. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

O úrokových sazbách Fedu jsem psal ve čtvrtek. Těm se vždy dostává publicity. Přitom v tichosti mimo zájem médií probíhá „anti – QE“. To je jedině dobře, něco takového je nezbytné. Od října klesla velkost aktiv Fedu o více než 100 miliard a dostala se na úroveň z před čtyř let. Pro srovnání, celkový objem vytištěných peněz byl 3,4 biliónu. Fed tak zatím stáhl u oběhu zhruba 3 % peněz vytištěných v rámci kvantitativního uvolňování. Ale i to je dobrý signál.
 
Proces je elegantní. Fed kvůli snižování rozvahy neoperuje na finančních trzích, jednoduše nechává dluhopisy ve svém portfoliu expirovat.  Následně většinu z těchto peněz stáhne a nenakoupí za ně nové dluhopisy.  Proto jde krok za krokem ne skokově a jeho výše je předvídatelná. Závisí totiž na  splatnosti nakoupených cenných papírů.
 
Cílem pro letošek je snížení celkové aktiv o 420 miliard a tímto cílem i trhy kalkulují. Tento cíl se zatím zdá bát reálný. Vzhledem k předvídatelnosti celého procesu by jakákoliv vězší odchylka signalizují nereálnost takového cíle by zvýšila nejistotu na finančních trzích.
 
Proti něčemu takovému se lze pojistit nákupem drahých kovů. Ideálním nástrojem pro toto řešení je Stříbrný účet. Nakupuje se na něj automaticky první obchodní den v měsíci nehledě na aktuální cenu. Díky průměrování nákladů tak pomáhá snížit volatilitu a zároveň zvýšit efektivitu celé investice.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).