Další nový kandidát do vedení Fedu

7. 4. 2019 :: Autor: Jan Dvořák

Jsou to dva týdny, kde jsem psal, že prezident Trump doplňuje vedení Fedu a že poté, co do vedení Fedu doporučil Stephena Moorea, 59-letého ekonoma, mu zbývá ještě jedno volné místo. Nyní oznámil doporučení i na toto druhé volné místo ve vedení.
 
Doporučil Hermana Caina. Mezi lety 1992 a 1996 byl ve vedení kansaské pobočky Fedu, kde měl na starosti externí komunikaci, poté šéfoval řetězci pizzerií Godfather’s Pizza. Na externí komunikaci není potřeba velká odbornost, pokud jde o měnovou politiku nebo ekonomickou teorii jako takovou. Co je na tomto kandidátovi dále zajímavé? V roce 2011 publikoval ve Wall Street Journal článek, ve kterém se stavěl za návrat ke zlatému standardu. Podle H. Caina došlo za dobu fungování zlatého standardu k rychlejšímu ekonomickému růstu, menší frekvenci recesí, menší nezaměstnanosti i menší inflaci. Vzhledem k načasování článku (v době druhé vlny kvantitativního uvolňování) se spekuluje, že šlo spíše o vzdor vůči prezidentu Obamovi. Připomínám, že v současné době nefunguje měnová politika žádné země na principu zlatého standardu.
 
Oba kandidáti musí projít schvalovacím procesem v Senátu Spojených států. Na zlatý standard jistě bude směřovat řada otázek, zvláště po letech kvantitativního uvolňování. Řada ekonomů zpochybňuje kvalifikaci obou kandidátů, podle nich se jedná spíše o nominace vedené politickými zájmy.

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).