ČNB zvýšila úrokové sazby. Co na to koruna a drahé kovy?

3. 11. 2018 :: Autor: Jan Dvořák

ČNB na svém čtvrtečním zasedání zvedla v souladu s očekáváním základní dvoutýdenní repo sazbu o 25 bp na 1,75 %. Jedná se už o páté letošní zvýšení sazeb. Adekvátně zvedla i diskontní a lombardní sazby. Pět členů hlasovalo pro toto zvýšení, jeden člen pro ponechání sazby na stávající úrovni a jeden člen pro ještě rychlejší zvednutí sazby, konkrétně o 50 bp. Důvodem je inflace nad 2% cílem naší centrální banky.
 
Pro příští rok pracuje ČNB s ekonomickým růstem 3,3 %, inflací 2,2 % a průměrným kurzem 24,70 Kč za euro. Analytici odhadují kurz mírně nad hranicí 25 korun za euro. Guvernér Rusnok vidí současný kurz koruny za slabší než očekávaný, posílení po 25 korun za euro přepokládá ČNB ještě do prázdnin. To je sice pěkné, ale ani letos vývoj kurzu koruny neodpovídal očekáváním ČNB. Jsem zvědav, jestli bude ČNB ve svých prognózách příští rok úspěšnější.
 
Pokud nedojde od konce roku k ničemu mimořádnému, mohlo by se jednat o poslední letošní zvýšení úroků. Příští rok bude zvyšovaní sazeb pravděpodobně pokračovat. Dnešní zvýšení sazeb bylo široce očekáváno, proto nedošlo k žádnému většímu pohybu kurzu koruny k euru.
 
Cena drahých kovů vyjádřená v českých korunách tak bude i nadále primárně záviset na chování investorů na ceně na světových trzích a na forexovém kurzu na trhu koruny, nikoliv na přáních ČNB,. Něco takového se těžko odhaduje jsme opět u průměrování cen prostřednictvím Stříbrného účtu.

 

 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).