Blog o drahých kovech

ČNB bude investovat do zlata

30. 5. 2022 - Autor: Jan Hájek

Nový guvernér ČNB A. Michl minulý týden prohlásil, že v rámci devizových rezerv bude ČNB držet minimálně 100 tun zlata (v dnešní době drží 11 tun).

 

Téměř přesně před dvěma lety se ke zlatu vyjádřil J. Rusnok. Tehdy oznámil, že nákupy budou pouze na pokrytí ražby zlatých pamětních mincí, ne k něčemu jinému.  Jako důvod uvedl, že z pohledu ČNB není zlato dostatečně likvidní a nepřináší pravidelně vyplácený výnos. Dodal, že žádná měna na světě není v dnešní době kryta zlatem a že cílovou úrovní je přibližně 8 tun. Aktuálních 11 tun je tedy více, než bylo plánováno před dvěma roky.

 

Uvedených 100 tun zlata je shodná s množstvím zlata v centrálních bankách Polska a Maďarska. Maďarsko loni na jaře nakoupilo 60 tun zlata za měsíc, Polsko bude nakupovat 100 tun v průběhu několika let. Stejnou politiku postupných nákupů použije i ČNB

 

Vyjádření A. Michla (akcie nebudeme komentovat).: „Tým řízení rezerv jsou profesionálové, mají zadání od bankovní rady, které skvěle plní. Chtěl bych jim dát nové zadání, o něco zvýšit očekávaný výnos z rezerv. K tomu je potřeba mít více akcií a více zlata. A to dělat postupně, krok za krokem, to je změna strategie na roky“…

 „A mít více zlata, z 11 tun na 100 a více tun. Opět postupně, během několika let. Zlato je dobré k diverzifikaci, má nulovou korelaci s akciemi…“

 

Vyjádřeno v uncích, se 100 tun rovná přibližně 3.215.000 uncí. U takovéto částky se přímo nabízí „zaokrouhlení“ na 3.250.000 uncí. Standardní investiční cihla představuje 400 uncí, vyšlo by z toho 8.125 cihel.

 

P.S.

O místě uložení zlatých rezerv nemluví, v návštěvnickém centru to asi nebude ?

 

 

Zpět na přehled článků
Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 15 let na trhu.
Výhodné ceny
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - E-shop Silverum má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Reserve Bank of New Zealand
Logo 24SAFE

Další obchodní partneři: Česká národní banka, Česká mincovna