Cenová stabilita? Jen sen.

8. 3. 2018 :: Autor: Jiří Jánský

Divíte se? Je to tak. Vždyť podle ČNB (ale i dalších centrálních bank – třeba Fedu) cenová stabilita = 2% inflace. To znamená, že kupní síla klesne za cca 35 let na polovinu. Za 70 let (poměrná doba života je u nás ještě větší) je na čtvrtině.
 
Super výsledek cenové stability, nemyslíte?
 
Kdybychom vzali 3% inflaci, je ztráta kupní síly za 70 let skoro 90 %. Jak jste na tom vy od data narození si můžete spočítat tady.
 
Proč o tom píšu právě teď? Protože případná obchodní válka mezi USA a EU by neznamenala nic dobrého. Fed by ji bezpochyby vzal v úvahu při rozhodování o výši úrokových sazeb. Přesně v tomto významu se vyjádřil Lael Braibard, předseda atlantské pobočky Fedu s hlasovacím právem. To je představitel Fedu, který v prosinci prosazoval pouze 2 zvyšování sazeb ročně (ne tři, jak byla nakonec schváleno). Kdyby Fed přestal zvedat úroky, inflace ve Spojených státech by šla nahoru s patřičným inflačním dopadem na ceny drahých kovů.
 
Druhým dopadem je zvýšení rizika vnímaného investory a následně i volatility na finančních trzích včetně drahých kovů. To znamená i zvýšení jejich volatility. Ideálním nástrojem pro toto řešení je Stříbrný účet. Nakupuje se na něj automaticky první obchodní den v měsíci nehledě na aktuální cenu. Díky průměrování nákladů tak pomáhá snížit volatilitu a zároveň zvýšit efektivitu celé investice.
 
 

 
E-BOOK ZDARMA

Mohlo by Vás zajímat:

 
 
Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).